לעצור הכול ולתפוס מקום מול המחזה המרהיב של הזוהר הצפוני בעולם שכולו מים


סרטון טיים לאפס מציג את מרחבי הטבע של שמורת ווייג'רס בצפון אמריקה


בועז מזרחי | 29 נובמבר, 2016

תופעה מוזרה מתרחשת במוח כשאנו חוזים ביופי טבעי. התודעה נכנסת למצב רגיעה ומשילה את כל החומות, כאילו היא מפנה מכשולים כדי שהנוף המרהיב יוכל להיספג בזיכרון ללא הפרעה. יש בכוחם של מחזות טבעיים להקפיא אותנו במקום: לעצור את זרם המחשבות ולעורר בנו תערובת מיוחדת של השתאות ושלוות נפש אשר מפיחה בנו אנרגיה רעננה. זו בדיוק מטרת הביקור בשמורת ווייג'רס שאליו תצטרפו מיד.

האחים וויל וג'ים פאטיז חולקים שתי אהבות – טבע פראי וצילום. וכך ייסדו השניים פרויקט שנועד לתעד את כל הפארקים הלאומיים הפזורים ברחבי ארה"ב. הם יוצאים לטייל בשמורות הטבע מתוך שאיפה לגרום לקהל הרחב להתאהב כמותם בנופים הפתוחים. כדי לעשות זאת, מנסים האחים ללכוד משהו מהיופי הבלתי מרוסן של הטבע ולהעביר הלאה את תמצית החוויה הרגשית-מנטלית שמושרית במקומות הקסומים שבהם ביקרו.

ארה"ב משתרעת על פני כמעט יבשת שלמה ויש בה שפע של פארקים מדהימים ביופיים. חלקם מאוד מוכרים ונחשבים לסמליה של האומה האמריקאית. לעומתם, קיימים גם מקומות שלא פוגשים חדשות לבקרים, כמו הפארק הלאומי ווייג'רס שבמינסוטה. האחים פאטיז טוענים כי השמורה היא "הבית להצגת הזוהר הצפוני המרהיבה ביותר על פני כדור הארץ". מלבד האורורה בוראליס (הזוהר הצפוני), אפשר לצפות בשמורה גם בצבעי השלכת העזים של היערות, במקורות מים בלתי נדלים ובשפע מחזות נוספים שנותנים מרגוע לנפש.

אף על פי שמינסוטה היא מהגדולות שבמדינות ארה"ב, שמורת ווייג'רס היא הפארק הלאומי היחידי בגבולותיה. השמורה נמצאת באזור הצפוני ביותר של ארה"ב והיא חלק משטח גיאוגרפי רחב יותר שנמשך מעבר לגבול עם קנדה. זהו עולם של מים. ארבעה אגמים רחבי ידיים מרכיבים את השמורה וביניהם אינספור נתיבי מים, שתי וערב, המעטרים את השטח. חלקים מהפארק נגישים באמצעות סירות בלבד, ולא מדובר רק על האיים הקטנים המנקדים את מקוות המים הגדולים.

הסביבה היבשתית משלימה את התמונה המרשימה של המים. יערות שנעים בין גוונים של ירוק עמוק לכתום-צהוב סתווי מוסיפים תחושת חיות רעננה וגיוון ויזואלי עם אפקט שמסוגל לשכך בקרבנו רעשים פנימיים. אפילו הסלעים במקום מיוחדים – חלקם עתיקים כמעט כמו כדור הארץ עצמו וחוגגים יום-הולדת 3 מיליארד. כל היופי הזה משתרע על פני שטח אדיר של קרוב ל-900 אלף דונם.

גולת הכותרת שחותמת את קומפוזיציית האוויר-ים-יבשה היא אורות הזוהר הצפוני. בכל פעם שצופים בהם מדובר במחזה שובה עין, אבל בעולם המים יש להם אפקט ייחודי לנוף המקומי.  האורות עוטפים את נתיבי המים בשמיכה ירוקה זרחנית, ואלה בתורם משקפים אותה בחזרה. השמיכה הזו יוצרת חיץ בין יסודות הטבע שעל כדור הארץ ובין קרוביהם הרחוקים שבחלל – מיליארדי הכוכבים הנצפים דרך אטמוספירה צלולה כבדולח. הסנדוויץ' של גרמי השמיים, המים ואורות הזוהר שבאמצע, יוצר את מה שאפשר לכנות השילוש הקדוש של הטבע הפראי.

בשעות היום העננים שטים לאטם בעצלתיים בצבעי שקיעתה של השמש. בלילה, לעומת זאת, השמיים מתעוררים ופוצחים בריקוד פנורמי תזזיתי של הזוהר הצפוני. התופעות הללו נראות כך תודות לשימוש של האחים פאטיז בטיים-לאפס, טכניקת צילום שמאפשרת לשלוט בקצב התנועה של הסצנה. נוסף על כך, היוצרים תפרו ברקע פס קול נפלא שמחמיא היטב לשינויי הקצב בתנועת השמיים, מה שיוצר מיצג אור-קולי הרמוני מלא. למי שמעוניין, אגב, השיר נקרא Technicolour Beat מאת Oh Wonder.

"הסרטון הזה הוא שיאם של מספר שבועות שבילינו באזור הצפוני ביותר במינסוטה", מציינים האחים. "הלכנו, הקמנו מחנות לילה, צעדנו עם תרמילים ושטנו בסירה בכל רחבי הפארק… זהו עולם פלא מימי… מכוסה באגמים בתוליים, ויוקד בקליידוסקופ של שלכת סתווית". הצלמים חובבי הטבע טרחו רבות כדי לתפוס כל פינה וכל זווית של הפארק היפהפה. הם מציינים כי הם עושים זאת כדי "לחלוק את הקסם שבפארקים הלאומיים עם כמה שיותר אנשים, ובכך להבטיח את שימורם ואת ההנאה מהם עבור הדורות הבאים". מצפייה בסרטון מעורר ההשראה נראה כי עמלם השתלם ומטרתם הושגה.

העולם משובץ בפניני חמד נידחות כמו פארק ווייג'רס, וסביר שרובנו לא נספיק לפקוד ברגלינו את כולם, כנראה גם לא את רובם. לשמחתנו, אנו חיים בתקופה שבה אנחנו יכולים להתוודע אל המקומות הללו ולחוות אותם במידה הולכת וגדלה של מציאותיות. נכון, טכנולוגיית וידיאו קיימת כבר שנים רבות, אבל צילום ברזולוציה של 8K אינו עניין של מה בכך. רק כדי לסבר את האוזן, הסטנדרט לאיכות HD בסרטונים שאנו רואים ביוטיוב הוא 1080 פיקסלים, כאן מדובר על צילומים פי שמונה יותר חדים.

אז מדי פעם, כשמזדמן לנו פרויקט איכותי ומרשים, אנו מוזמנים בחפץ לב לקחת הפסקה קצרה ולטעון מצברים, או סתם לפנק את העיניים בממתק ויזואלי. אנשים טובים עשו עבודה נהדרת בתיעוד הטבע ומזמינים את הציבור הרחב לקטוף את פירותיהם יחד, וליהנות מהשלווה והעונג שנלווים לשהות במחיצת הטבע.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.