הרב מכר ״לממש את הטוב שבך״ עכשיו בחנויות הספרים, לרכישה לחצו כאן X

לעצור הכול ולתפוס מקום מול המחזה המרהיב של הזוהר הצפוני בעולם שכולו מים


29 בנובמבר, 2016

תופעה מוזרה מתרחשת במוח כשאנו חוזים ביופי טבעי. התודעה נכנסת למצב רגיעה ומשילה את כל החומות, כאילו היא מפנה מכשולים כדי שהנוף המרהיב יוכל להיספג בזיכרון ללא הפרעה. יש בכוחם של מחזות טבעיים להקפיא אותנו במקום: לעצור את זרם המחשבות ולעורר בנו תערובת מיוחדת של השתאות ושלוות נפש אשר מפיחה בנו אנרגיה רעננה. זו בדיוק מטרת הביקור בשמורת ווייג'רס שאליו תצטרפו מיד.

האחים וויל וג'ים פאטיז חולקים שתי אהבות – טבע פראי וצילום. וכך ייסדו השניים פרויקט שנועד לתעד את כל הפארקים הלאומיים הפזורים ברחבי ארה"ב. הם יוצאים לטייל בשמורות הטבע מתוך שאיפה לגרום לקהל הרחב להתאהב כמותם בנופים הפתוחים. כדי לעשות זאת, מנסים האחים ללכוד משהו מהיופי הבלתי מרוסן של הטבע ולהעביר הלאה את תמצית החוויה הרגשית-מנטלית שמושרית במקומות הקסומים שבהם ביקרו.

ארה"ב משתרעת על פני כמעט יבשת שלמה ויש בה שפע של פארקים מדהימים ביופיים. חלקם מאוד מוכרים ונחשבים לסמליה של האומה האמריקאית. לעומתם, קיימים גם מקומות שלא פוגשים חדשות לבקרים, כמו הפארק הלאומי ווייג'רס שבמינסוטה. האחים פאטיז טוענים כי השמורה היא "הבית להצגת הזוהר הצפוני המרהיבה ביותר על פני כדור הארץ". מלבד האורורה בוראליס (הזוהר הצפוני), אפשר לצפות בשמורה גם בצבעי השלכת העזים של היערות, במקורות מים בלתי נדלים ובשפע מחזות נוספים שנותנים מרגוע לנפש.

אף על פי שמינסוטה היא מהגדולות שבמדינות ארה"ב, שמורת ווייג'רס היא הפארק הלאומי היחידי בגבולותיה. השמורה נמצאת באזור הצפוני ביותר של ארה"ב והיא חלק משטח גיאוגרפי רחב יותר שנמשך מעבר לגבול עם קנדה. זהו עולם של מים. ארבעה אגמים רחבי ידיים מרכיבים את השמורה וביניהם אינספור נתיבי מים, שתי וערב, המעטרים את השטח. חלקים מהפארק נגישים באמצעות סירות בלבד, ולא מדובר רק על האיים הקטנים המנקדים את מקוות המים הגדולים.

הסביבה היבשתית משלימה את התמונה המרשימה של המים. יערות שנעים בין גוונים של ירוק עמוק לכתום-צהוב סתווי מוסיפים תחושת חיות רעננה וגיוון ויזואלי עם אפקט שמסוגל לשכך בקרבנו רעשים פנימיים. אפילו הסלעים במקום מיוחדים - חלקם עתיקים כמעט כמו כדור הארץ עצמו וחוגגים יום-הולדת 3 מיליארד. כל היופי הזה משתרע על פני שטח אדיר של קרוב ל-900 אלף דונם.

גולת הכותרת שחותמת את קומפוזיציית האוויר-ים-יבשה היא אורות הזוהר הצפוני. בכל פעם שצופים בהם מדובר במחזה שובה עין, אבל בעולם המים יש להם אפקט ייחודי לנוף המקומי.  האורות עוטפים את נתיבי המים בשמיכה ירוקה זרחנית, ואלה בתורם משקפים אותה בחזרה. השמיכה הזו יוצרת חיץ בין יסודות הטבע שעל כדור הארץ ובין קרוביהם הרחוקים שבחלל – מיליארדי הכוכבים הנצפים דרך אטמוספירה צלולה כבדולח. הסנדוויץ' של גרמי השמיים, המים ואורות הזוהר שבאמצע, יוצר את מה שאפשר לכנות השילוש הקדוש של הטבע הפראי.

בשעות היום העננים שטים לאטם בעצלתיים בצבעי שקיעתה של השמש. בלילה, לעומת זאת, השמיים מתעוררים ופוצחים בריקוד פנורמי תזזיתי של הזוהר הצפוני. התופעות הללו נראות כך תודות לשימוש של האחים פאטיז בטיים-לאפס, טכניקת צילום שמאפשרת לשלוט בקצב התנועה של הסצנה. נוסף על כך, היוצרים תפרו ברקע פס קול נפלא שמחמיא היטב לשינויי הקצב בתנועת השמיים, מה שיוצר מיצג אור-קולי הרמוני מלא. למי שמעוניין, אגב, השיר נקרא Technicolour Beat מאת Oh Wonder.

"הסרטון הזה הוא שיאם של מספר שבועות שבילינו באזור הצפוני ביותר במינסוטה", מציינים האחים. "הלכנו, הקמנו מחנות לילה, צעדנו עם תרמילים ושטנו בסירה בכל רחבי הפארק... זהו עולם פלא מימי... מכוסה באגמים בתוליים, ויוקד בקליידוסקופ של שלכת סתווית". הצלמים חובבי הטבע טרחו רבות כדי לתפוס כל פינה וכל זווית של הפארק היפהפה. הם מציינים כי הם עושים זאת כדי "לחלוק את הקסם שבפארקים הלאומיים עם כמה שיותר אנשים, ובכך להבטיח את שימורם ואת ההנאה מהם עבור הדורות הבאים". מצפייה בסרטון מעורר ההשראה נראה כי עמלם השתלם ומטרתם הושגה.

העולם משובץ בפניני חמד נידחות כמו פארק ווייג'רס, וסביר שרובנו לא נספיק לפקוד ברגלינו את כולם, כנראה גם לא את רובם. לשמחתנו, אנו חיים בתקופה שבה אנחנו יכולים להתוודע אל המקומות הללו ולחוות אותם במידה הולכת וגדלה של מציאותיות. נכון, טכנולוגיית וידיאו קיימת כבר שנים רבות, אבל צילום ברזולוציה של 8K אינו עניין של מה בכך. רק כדי לסבר את האוזן, הסטנדרט לאיכות HD בסרטונים שאנו רואים ביוטיוב הוא 1080 פיקסלים, כאן מדובר על צילומים פי שמונה יותר חדים.

אז מדי פעם, כשמזדמן לנו פרויקט איכותי ומרשים, אנו מוזמנים בחפץ לב לקחת הפסקה קצרה ולטעון מצברים, או סתם לפנק את העיניים בממתק ויזואלי. אנשים טובים עשו עבודה נהדרת בתיעוד הטבע ומזמינים את הציבור הרחב לקטוף את פירותיהם יחד, וליהנות מהשלווה והעונג שנלווים לשהות במחיצת הטבע.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

אתנחתא של טבע: 14 תצורות טבע גאומטריות שנראות כמו אמנות

אתנחתא של טבע: ברוכים הבאים לארץ המפלים הנורדית

הפילוסוף של ההרים – 17 ציטוטים מאת ג'ון מיור, אבי הפארקים ושמורות הטבע

עוד ממהות החיים

25.05.20
מדוע מחוות זניחות לכאורה של טוב-לב עשויות להיצרב בנו לכל החיים?
24.05.20
5 סיפורים מעוררי השראה על אישים שהתגברו על אתגרים עצומים, ומה אפשר ללמוד מהם
21.05.20
ההרצאה השבועית של TED: כיצד שינה עמוקה עוזרת לבנות את האישיות שלנו
19.05.20
0 ו-1 מגדירים את עצם קיומנו במובן עמוק בהרבה מהמהפכה הדיגיטלית
18.05.20
כיצד ניתן להגיע להארה יצירתית? 7 דרכים שיעזרו לנו לחשוב כמו ארכימדס
14.05.20
ההרצאה השבועית של TED: הפעולות שמאפשרות לשלוט בגורל המוח ולשמור אותו רענן
12.05.20
לחלום בגדול – כיצד מעט אמונה יכולה להניע את גלגלי ההיסטוריה?
11.05.20
7 מגמות שהקורונה כפתה עלינו ועשויות לשנות את פני שוק העבודה לטובה
07.05.20
ההרצאה השבועית של TED: מדוע לפעמים כדאי ללכת בדרך הארוכה
05.05.20
להפסיק לכוונן את הכלי ולהתחיל לנגן – כיצד למצוא משמעות לחיים בין משימות היומיום
04.05.20
לשיחות וידיאו יש מגוון השפעות על המוח והנפש – מהן החיוביות ומאלה כדאי להימנע?
30.04.20
ההרצאה השבועית של TED: האמת במספרים – מה המרחק בין הידע שלנו ובין המציאות?
28.04.20
הדואליות של הזיכרון – אלן ווטס על האיזון בין נפתולי העבר, ההווה והעתיד
27.04.20
בישול עם ילדים – שכחו מהבלגן, מה שהם ירוויחו ישרוד הרבה אחרי שתסיימו לנקות
23.04.20
ההרצאה השבועית של TED: המחסומים שלנו יכולים להתפוגג ברגע שאנו משנים סיפור
22.04.20
"רעיונות הם כמו דגים" – הבמאי דיוויד לינץ' באבחנה מרתקת על יצירתיות
20.04.20
מה צופן העתיד? כדי להבין עלינו קודם להשתחרר מההנחה שאנו יודעים הכי טוב
16.04.20
ההרצאה השבועית של TED: כיצד אנו מייצרים את האושר של עצמנו
13.04.20
6 ספריות, מאגרי מידע ואוספי אמנות שעלו לרשת לשימוש חופשי
12.04.20
עצמאות במחשבה תחילה - 15 ציטוטים של סופרים, הוגים ומנהיגים על חופש ושחרור