קראו לאט, זה משפר את ביצועי המוח ומעניק שקט נפשי


היתרונות הקוגניטיביים של התעמקות ברגע


בועז מזרחי | 19 פברואר, 2015

תופעה משונה הולכת ותופסת תאוצה מסביב לעולם: אנשים מתקבצים בחדר שקט וסגור, מגיעים ללא מכשירים אלקטרוניים או מכבים אותם, מתיישבים על כורסאות נוחות וקוראים את הספר שהביאו מביתם. המהדרין גם מוזגים כוס יין ומאזינים לצלילי מוזיקה קלאסית ברקע.

מועדוני קריאה הם אופנה חוזרת, כך מדווח ה-Wall Street Journal, שנובעת מהריחוק שהתרבות שלנו תפסה מהקריאה הקלאסית. ההבדל מהפורמט המוכר הוא שלמועדונים החדשים לא מגיעים כדי לשוחח על ספרות, אלא פשוט לקרוא בנחת. עם מצאי בלתי נדלה של מדיה, בדמות סמארטפונים, טאבלטים, מחשבים ניידים ונייחים ואפילו מסכי מגע במסעדות ובתי קפה, הקריאה שלנו השתנתה. מחקר שבחן את דפוסי הקריאה של דפי אינטרנט, גילה כי הגולשים פיתחו צורת "F" לסריקת העמוד: את השורה הראשונה הם קוראים במלואה, את השורות הבאות עד האמצע ואת שאר הטקסט קוראים כמעט בטור אנכי עד למטה.

לקריאה מעמיקה ומודעת יש יתרונות חשובים – ואנשים שהחלו לחוש בחסרונם ייסדו מועדוני קריאה בכל רחבי הגלובוס, מניו זילנד ועד ארה"ב. הם מגיעים אליהם כדי להתנתק מהפרעות ולקרוא בתשומת לב, בלי לחץ והסחות דעת, ממש כמו זמן מיוחד המוקדש לאימון בחדר כושר.

קריאה איטית מתוך מודעות מסייעת לשיפור תפקודי המוח בכמה דרכים. אנשים שנוהגים להקדיש תשומת לב מלאה לקריאה מספרים כי זה משפר את יכולות הריכוז שלהם, מוריד את רמת המתח הנפשי ומעמיק את יכולת החשיבה, ההאזנה והאמפתיה שלהם. גם המדע תומך ביתרונות הללו ומחקרים שונים גילו תועלת בקריאה מודעת לשימור הזיכרון בגיל מבוגר, לפיתוח קשרים חברתיים, להישגים אקדמיים גבוהים ועוד.

להתנתק מרעשים ולשקוע בספר טוב – יתרונות נפשיים וקוגניטייבים כאחד.

המגמה של חזרה אל מקורות הקריאה לאו דווקא מעניקה חשיבות לדף הנייר – מועדוני קריאה איטית התפתחו גם ברשת. המהות היא אופן הקריאה ולא המדיום עצמו. אנשים שקוראים ספר בטאבלט, למשל, מורידים את הספר ומנתקים את החיבור לאינטרנט, כך שמתקבל אפקט זהה. זה חשוב, כי גם ספר מודפס אפשר לקרוא בצורה שטחית, וכדי להימנע מכך ממליצה מג וויליאמס, מייסדת מועדון וולינגטון בניו זילנד, להגביר את האינטראקציה עם הטקסט ולסמן מילים או קטעים מועדפים בספר. אחרים ממליצים גם לרשום הערות כדי להשיג את אותה מטרה.

אבל כדי להיכנס באמת לתודעת קריאה, וויליאמס וחבריה מתיישבים לפני הקריאה לסשן נשימות קצר כדי לנקות את מוחם, ממש כמו בתרגול רוחני. חברי הקבוצה מילאו סקר ותיארו את המפגשים כמרגיעים, שלווים ומדיטטיביים.

כדי לקרוא ספר צריך זמן, מצרך יקר מאוד בימינו. אבל 45-60 דקות יכולות לעשות את ההבדל. כי מעבר לעניין שתגלו בספר וליתרונות הקוגניטיביים שתשיגו, הקריאה תעניק לכם שקט נפשי – מצרך יקר לפחות כמו זמן.

דרך טובה לבדוק את מהירות הקריאה ועומק ההבנה של הטקסט אפשר למצוא במבחן הקריאה של Wall Street Journal.

תמונה ללא תיאור

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.