מדוע אנו מוצאים שלווה ויופי בסימטריה מושלמת?


כך חפצים יומיומיים מספקים נחת לאלפי אנשים


בועז מזרחי | 5 ינואר, 2015

"לראות שני עצמים שאינם קשורים זה לזה לחלוטין, מתאימים אחד לשני בצורה מושלמת – מספק סוג של שלווה בעולם שאחרת יכול להיות כאוטי". בציטוט הזה נפתח אחד מעמודי ה-Tumblr הפופולאריים והמיוחדים ביותר של השנים האחרונות. מאחורי המשפט יש המון עומק, אבל הפשטות שבדבר מדהימה – אנשים נתקלים במהלך היומיום בחפצים שונים שמתאימים בדיוק אחד לשני ומעלים את התמונות שלהם לעמוד ה-Tumblr או ה-Twitter הנקרא  TFPIOT(ראשי תיבות של things fitting perfectly in to things).

זה יכול להיות מטבע שנח בדיוק מושלם בתוך טבעת, קלמנטינה שיושבת בדיוק בשקע הגרעין של אבוקדו, מזרן שחוסם בדיוק פתח של חדר ועוד. משהו בסימטריה המושלמת והמקרית הזו מרגיע את הגולשים ומעניק להם תחושה שקיים סדר כלשהו בעולם. הם מעלים תמונות וקטעי וידאו קצרים של חפצים המתאימים בדיוק מושלם, ובאתר הם מחולקים לפי רמת התיאום שלהם: ארד, כסף, זהב ופלטינום. ככל שהתאמה יותר מורכבת (למשל כמה חפצים שונים שמתיישבים זה בתוך זה), הפוסט יקבל דירוג גבוה יותר. אם קיימת אירוניה בהתאמה בין החפצים (לדוגמא מכסה כוסות עם פייה לתינוקות שסוגר בדיוק כוס יין), גם כן עולה הדירוג.

התאמה מושלמת בין עצמים שלכאורה אינם קשורים. צילום מסך מתוך TFPIOT.

מה הופך את החפצים המתאימים זה לזה, לכל כך מושכים? סימטריה מאז ומעולם ריתקה את האנושות, מהפיזיקה ועד האמנות. מגזין נשיונל ג'יאוגרפיק מדווח על מחקר שנערך באוניברסיטת ברונל באנגליה, שם יצרו החוקרים דמויות וירטואליות באמצעות סריקות אופטיות בתלת-ממד ובדקו את מיד הסימטריה שלהן. הם נתנו לנבדקים לדרג את רמת המשיכה של הדמויות וגילו כי אנשים נמשכו יותר לדמויות בעלות הסימטריה הפיזית הגבוהה. ההשערה היא כי סימטריה מעידה על גנטיקה טובה ולכן בני אדם, כמו בעלי חיים אחרים, נמשכים לבני זוג בעלי קווים סימטריים.

לג'ון קולייר, פרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת ניוקסל באוסטרליה, יש תיאוריה מעניינת נוספת לגבי המשיכה של האדם לסימטריה. במאמרו Information Originates in  Symmetry Breaking הוא מעלה את הרעיון כי הקסם של מערכות סימטריות הוא במידע הרב שהן מספקות לנו רק מעצם קיום הסימטריה בהן. כלומר, הרבה תופעות סימטריות הן מפתיעות ואף מעוררות פליאה, בעיקר בטבע. ככאלה – הן מסקרנות, מעוררות ומלמדות אותנו משהו מהותי על העולם. האם כאן טמון הקשר לשלווה? האם המידע מעניק תחושת שליטה ומבטל את חוסר הוודאות? פרופסור קולייר מסכם ואומר כי "אף על פי שביולוגים אבולוציוניים ניסו להסביר את החיבה שלנו לסימטריה בהיבט הבריאותי של בני זוג אפשריים, אני חושד שבסיסה מוטמע עמוק יותר בטבע שלנו, וביחסים שלנו עם העולם בכללותו".

ייתכן שהתיאוריה האבולוציונית נכונה, ייתכן שסימטריה מוטמעת במערכת התפיסתית שלנו וייתכן ששילוב של השניים הוא זה שגורם לנו להיות כל כך מוקסמים מהתאמה בין דברים. כך או אחרת, התאמה סימטרית בין חפצים כנראה משקפת משהו שטבוע בתוכנו, היא מייצגת מאפיין אנושי יסודי ולכן אנו מוצאים בה שלווה, נחת והתרגשות אסתטית מיוחדת.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.