הבריאות הנפשית שלנו היא מערכת אקולוגית שזקוקה לגיוון – תשאלו את הדנים


מהו גיוון רגשי וכיצד הוא מסייע לשמור על בריאות הגוף והנפש.


בועז מזרחי | 25 ינואר, 2017

החורף במדינות הנורדיות שבאזור סקנדינביה ידוע לשמצה כגורם לדיכאון עונתי. שעות אור היום הקצרות, לצד השמיים האפורים באופן כמעט רציף, מתישהו כנראה משפיעים על הנפש. עם זאת, תושבי המדינות הללו נחשבים לאנשים המאושרים בעולם. בסקר שביעות הרצון הגלובלי שעורך האו"ם מדי שנה, הנורדים תופסים בקביעות את המקומות הראשונים. כיצד הם עושים זאת?

הנטייה לדיכאון עונתי אינה בהכרח חזות הכול, ומדד שביעות הרצון הגלובלי מורכב מגורמים רבים שאינם קשורים למצב המנטלי באופן ישיר. לצד זאת, הדנים, שאוחזים במקום הראשון זה שנתיים ברציפות (2015, 2016) יכולים לספר לנו על אחת הדרכים שהם נוקטים ליצירת אושר כיחידים וכחברה, למרות מזג האוויר הקודר. למעשה, חלק ניכר מהסוד שלהם הוא שימוש באווירה הקודרת נגד עצמה. הסוד הזה מוכר במילה הדנית Hygge, כפי שמספר ריצ'רד אורנג' ב-Guardian, והיינו מתרגמים אותה לו היו לה מקבילות בשפות אחרות. העניין הוא – שאין.

ללטש את הרגשות כמו יהלומים

אז איך מפרשים Hygge? ראשית, המילה – שאותה מבטאים hue-guh כפי שמסביר אורנג' – מביעה תחושה או רגש. שנית, כדי להבין את המשמעות שלה צריך לנסוע להרים. דמיינו שאתם יושבים ליד האח בבקתת עץ, כשבחוץ סופת שלגים סוערת. לצדכם החוג המצומצם של המשפחה או החברים הקרובים ביותר, וכולכם מכורבלים בשמיכות, נהנים מהרכות של כריות גדולות ובידכם כוס משקה חם ומתוק. כשאתם מרגישים את החמימות הזו, הן הפיזית והן הקונספטואלית, אתם ככל הנראה חווים Hygge, בייחוד על רקע הסופה שבחוץ.

אם כן, מדוע המילה 'חמימות' אינה מספיקה כדי לתאר את הסוד הדני לאושר? "Hygge ככל הנראה הכי מקושרת לרביצה עם כוס קקאו לאור נרות בליל גשם קר", מסביר אורנג', "אך היא יכולה להיות גם הכיף העדין שברכיבת אופניים בקיץ". הדנים שכללו את התחושה החמקמקה הזו לכדי אמנות, והעובדה שהיא מובנת בעיקר להם מעידה על משהו רחב יותר בתפיסה הרגשית האנושית. אבל עוד נגיע לשם.

אורנג', שביקר בדנמרק כדי לחקור את מהות התופעה החברתית הייחודית לדרומית שבמדינות הנורדיות, מנסה לחדד עוד קצת את המושג, כדי לנסות ואולי לאפשר לאנשים שאינם תושבי דנמרק לחוות אותו. הוא מספר על בתי הקפה והמסעדות שמעוצבים כדי להשרות אווירת Hygge. אך לא די בכך כדי לעורר את התחושה, בראש ובראשונה מפני שמדובר בתחושה שמתעוררת בחברה מאוד ספציפית. וגם אז, כשאנו יושבים עם משפחה או חברים טובים, התחושה אינה מובטחת. אורנג' שוחח עם בעלת בית קפה בקופנהגן שנחשב למעורר Hygge ידוע: "יש הרבה עבודה מאחורי Hygge. עליך לחשוב על זה, ועליך להסכים מהו Hygge עבור כולם". אפשר לחשוב על זה כמעין תודעה משותפת של קרבה, חמימות, קלילות, היכרות ותשומת לב לרגע הנוכחי.

הדנים חלוקים לגבי השאלה אם זרים מסוגלים לחוות את התחושה הייחודית להם. חלקם מאמינים כי בנסיבות הנכונות זה אפשרי, ואחרים מאמינים שחוויה אותנטית של Hygge לא ניתן לתווך בהסברים שטחיים. עבורם, אתה צריך לחיות את זה כדי להבין את זה. מצד אחד, העובדה הפשוטה היא שהמינוח לא קיים בשפות אחרות. מאידך, מרגע שנחשפים למושגים בשפות זרות, עולם רגשי חדש יכול להיפתח בפנינו. שהרי מרגע שאנו מסוגלים לתת שם למשהו, הדרך להבנתו מתקצרת פלאים, אפילו אם הוא בשפה זרה.


Hygge יכול להפוך את הנוף האפרפר למחזה מרטיט נפש.

כפי שגילה מחקר שפורסם ב-Harvard Business School, מה שמאפשר לדנים ליהנות מיתרונות ה-Hygge הוא ככל הנראה היכולת להבדיל בין סוגי רגשות קרובים לכאורה, ללטש ולחדד את הגדרתם. וזה, מסתבר, צריך להיות האינטרס של כולנו. החוקרים, שהגיעו מאוניברסיטאות מובילות, גילו כי גיוון רגשי נמצא קשור לבריאות טובה יותר, פיזית ומנטלית. על פי המחקר, שנערך בקרב כ-37,000 משתתפים, גיוון רגשי מתאפשר על ידי הפרדה בין חוויות רגשיות קרובות אך לא זהות. כך, למשל, Hygge הוא חוויה רגשית ייחודית אחת, שאינה זהה לאושר, וגם לא לחמימות או לקרבה. באופן דומה, תסכול אינו בהכרח כעס וגם לא חרטה, אף על פי שהוא עשוי להכיל את שניהם. החוקרים מאמינים כי ככל שבנק הרגשות שלנו עשיר יותר, כך גדלים סיכויינו לחיים בריאים.

בניסוי שערכו גילו החוקרים כי נבדקים שהשתמשו באוצר מילים עשיר יותר כדי לתאר את רגשותיהם הפגינו סיכוי מופחת לדיכאון ותדירות נמוכה של ביקורים אצל הרופא. היופי בממצאים הוא שהיתרונות הבריאותיים הקשורים לגיוון רגשי מופיעים ללא תלות בסוג הרגשות. כלומר, ליטוש והפרדה של רגשות חיוביים ושליליים כאחד עשוי להועיל לנו בשיפור הבריאות.

המנגנון שקושר את הגיוון הרגשי לבריאות לא נבדק במחקר זה, אם כי לחוקרים יש כמה השערות מעניינות. ראשית, הם טוענים כי קשת רגשית רחבה יותר מאפשרת לבצע התאמות מדויקות יותר בין הסיטואציה במציאות לאופן העיבוד המנטלי שלה. לדבריהם, "הרגשות הספציפיים מספקים מידע עשיר יותר לגבי השאלה איזו התנהגות מהרפרטואר של האדם נכונה יותר להתמודדות עם מצב נתון". לפי אפשרות נוספת שהם מציעים, "דיווח על מגוון רחב של רגשות יכול להיות סימן למודעות עצמית וחיים אותנטיים, שנמצאו קשורים לבריאות ורווחה באופן עקבי".

מערכת אקו-רגשית מאוזנת

ואולם, ההשערה המעניינת ביותר באשר לקשר בין גיוון רגשי לבין בריאות מגיעה מהטבע. החוקרים טוענים כי את ההשראה למחקר הגיוון הרגשי שאבו מאופן הפעולה של מערכות אקולוגיות. הם מסבירים כי "מחקרים במדעי הטבע הראו כי מגוון ביולוגי – המבחר והשפע היחסי של סוגי אורגניזמים שונים בתוך מערכת אקולוגית – מעודד גמישות הסתגלותית ומקדם את חסינותה של המערכת האקולוגית". בדומה לכך, לדעתם קיימת אפשרות סבירה מאוד שגיוון רגש מסייע לבסס חסינות נפשית ופיזית בקרב האדם.

לדבריהם, הגיוון הרגשי מסייע לשמור על יציבות מנטלית לאורך זמן בשני אופנים עיקריים. ראשית, גיוון מונע מרגשות שליליים גדולים להשתלט על האג'נדה שלנו. הוא מאפשר לבצע חלוקת משקל מאוזנת בין סוגי רגשות שונים כך שאף אחד לא יקבל נוכחות דומיננטית מדי. מה שנכון לגבי מערכת אקולוגית מגוונת, שבה "טורף יחיד אינו יכול לחסל את המערכת כולה", נכון גם לגבי מערכת רגשית מגוונת: "גיוון רגשי עשוי למנוע מרגשות ספציפיים, בדגש על מזיקים כמו מתח חמור, כעס או עצבות, מלשלוט במערכת האקו-רגשית". בקריאה ראשונה זה עשוי להיראות מוזר, אך נראה כי ככל שאנו מסוגלים לחוות סוגים רבים יותר של רגשות שליליים, כך אנו משככים את ההשפעה הכללית שלהם. החוקרים מסבירים, למשל, כי עדיף לחוות עצב מהול בכעס, שכן העצב לבדו עלול להוביל לדיכאון ואילו עצב מהול בכעס עשוי "למנוע נסיגה מוחלטת של האינדיבידואל מהסביבה". קחו לדוגמה סיטואציה שבה חבר פעל מאחורי גבכם בנושא מסוים. אם כעס הוא הרגש היחיד ששולט בחוויה, סביר להניח שזה יוביל לתוצאות עגומות. אך אם במקביל לכעס אנו חשים גם בגידה וסלידה, זה יכול – בנסיבות מסוימות – לתווך אפילו רחמים על אותו חבר ולגלות את הסיטואציה מזווית חדשה. אפילו אם כל הרגשות כלפי החבר יישארו שליליים, הרי שגיוון רגשי מונע מאתנו ליפול לבור חסר תחתית של כעס.

אופן הפעולה הנוסף שבו גיוון רגשי מסייע לשמור על יציבות המערכת לאורך זמן נוגע לרגשות החיוביים. כאן הגיוון משחק תפקיד של נוגד שחיקה. "בני אדם ידועים לשמצה במהירות ההסתגלות לחשיפה חוזרת לחוויה רגשית נתונה", מסבירים החוקרים, וכך תחושה חיובית עלולה לקהות עם הזמן וככל שאנו חווים אותה באופן עקבי. בכל פעם שמגיע משלוח שהזמנו מחו"ל אנו חווים שמחה, אך זו תיטה להפוך עם הזמן לאדישות, מאחר וסף הגירוי שלנו עולה. ואולם, כאשר חבילה אחת מעוררת בנו שמחה, אחרת מביאה עמה ציפייה תזזיתית והשלישית גורמת לנו להתרגשות נוסטלגית (אולי בגלל תוכן החבילה), נמנע מצב של שימוש יתר. גיוון רגשי מסייע לנו לווסת את מצבור הרגשות ולהימנע מלכלות את המשאבים המנטליים החיוביים.

כשהדנים חווים את ה-Hygge, אם כן, הם ככל הנראה מנצלים שפע רגשי כדי לחיות חיים מספקים, שמפעפעים מהאינדיבידואל לחברה ככלל. מחקר הגיוון הרגשי וה- Hygge כדוגמה ליישומו מציעים לנו להביט על הרגשות שלנו כעל מערכת אקולוגית ולשפר את חוסנם על ידי יצירת עושר בקשת הרגשית. מעין בולם זעזועים מנטלי. כדי לעשות זאת אנו יכולים להתחיל בחקר של הקיים: להעניק תשומת לב מיוחדת לכל תחושה בזמן אמת ולנסות להשחיז אותה עד שתעמוד בפני עצמה ותהא מוגדרת באופן ספציפי ביחס לתחושות אחרות. במקביל, אנו תמיד יכולים ללמוד משהו חדש מתרבות אחרת ולנסות להרחיב את האוצר הרגשי. ואם זה כרוך בהתכרבלות משותפת בשמיכה עם כוס שוקו ביד, מה טוב.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.