אתנחתא של טבע: לצלול עם הדגים לעולם של שקט ושלווה


צפייה באקווריום הוכחה כבעלת יתרונות בריאותיים מנטליים


בועז מזרחי | 10 מרץ, 2015

אקווריום ביתי הוא תופעה מעניינת: בני האדם הבינו שאינם יכולים לבלות מתחת למים כל אימת שהם חפצים בכך, אז הם החליטו להכניס את 'מתחת למים' אליהם לסלון. השאלה המעניינת היא מדוע בני האדם נמשכים כל כך לעולם התת-ימי, על כל דייריו הססגוניים?

התשובה היא כנראה שצפייה בדגים שוחים במים מרגיעה אותנו. מחקר שנערך באוניברסיטת גאלדט בדק מה ההשפעה של צפייה בדגים על בני אדם וגילה כי יש לאקווריום אפקט משרה רוגע. האקווריום האוקיאני של ג'ורג'יה צילם מעל 8,000 בעלי חיים ימיים במשך כ-6 שעות והעלה את הווידאו לרשת כדי שכולם יוכלו ליהנות מהאפקט המרגיע שלו. בכל פעם שאתם מרגישים קצת מתח או לחץ, מומלץ לנגן את הסרטון ברקע ולתת לאקווריום לשאת אתכם על גלי השלווה.

מחקר האקווריום בדק כיצד צפייה בדגים באקווריום משפיעה על אנשים מבוגרים. החוקרות חילקו את הנבדקים ל-3 קבוצות: הראשונה צפתה באקווריום חי, לשנייה הוקרן וידאו מוקלט של אקווריום והשלישית הייתה קבוצת ביקורת שצפתה בהקלטת פלצבו. לפני ואחרי הצפייה החוקרות בדקו שלושה מדדים פיזיולוגיים המעידים על הרגעה – קצב הדופק, טמפרטורת עור ומתח שרירים. תוצאות המדידות הראו כי צפייה בווידאו של אקווריום הייתה בעלת אפקט ההרגעה הרב ביותר, על אף שההבדלים בין הקבוצות היו זניחים. כלומר, כדי לשחרר מתח נפשי, צפייה בווידאו של אקווריום שוות ערך ואף מתעלה על צפייה באקווריום חי.

אנשי האקווריום האוקיאני של ג'ורג'יה צילמו את הדגים החולפים בנחת באיכות HD. את המראות התת-ימיים מלווה מוזיקה נעימה שמעצימה את החוויה המרגיעה. הצצה חטופה בתגובות של מעל מיליון צופים מספקת רשימה מקורית של שימושים: אחד מהגולשים מספר כי הפך את הסרטון לשומר מסך, אחר מקרין אותו בטלוויזיה בזמן הארוחה המשפחתית ומישהו אף העיר "שעה מזה בכל לילה לפני שאני הולך לישון, והכל בסדר בעולם".

כשבני האדם רצו לצפות בדגים בלי לבלות מתחת למים, הם הכניסו הביתה אקווריום. בהמשך, הם שידרגו והפכו את האוקיינוס לנגיש לא רק בבית, אלא כמעט בכל כיס.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.