ה-GPS שימצא את הדרך הכי יפה אל היעד


פיתוח חדשני שישנה את הדרך בה אנו מכירים את הסביבה


בועז מזרחי | 2 דצמבר, 2014

מה השיקול שלכם לבחור את הנתיב בו אתם הולכים, בהנחה שאינכם ממהרים לשום מקום? אם התשובה שלכם היא יופי ושלווה, יש לנו חדשות טובות עבורכם.

צוות מאוניברסיטת קורנל עובד על פיתוח אפליקציית ניווט שמניחה בצד את הערך הפרקטי לטובת הערך האסתטי של הדרך. המטרה היא ליצור מאגר נתונים רחב של נקודות ציון, שבילים, רחובות ואתרים יפים במגוון ערים בעולם, שישמשו כקווים מנחים לקביעת הנתיב שלכם.

השאלה המורכבת היא, כיצד קובעים מהם המקומות היפים בעיר? לצורך כך הקימו המפתחים מאגר תמונות הפתוח להצבעת הגולשים. הם מסווגים את האתרים הנבחרים ל-3 קטיגוריות: יפים, שקטים ומאושרים. בנוסף לכך, הצוות פיתח תכנית אוטומטית שמנתחת נתונים מאתר שיתוף התמונות Flickr ומצרפת אותם למאגר המידע. בסופו של תהליך, כל אתר מקבל ציון של יופי, שקט ואושר. כאשר משתמש יזין נקודות מוצא ויעד לאפליקציה, אלגוריתם מיוחד יחשב את כל המסלולים האפשריים תוך שהוא מכניס למשוואה את ציוני היופי של האתרים בדרך. כך תתקבל הדרך הכי נעימה – לא בהכרח הקצרה ביותר.

יחד עם זאת, המפתחים גילו כי הדרכים היפות ארוכות בסך הכל ב-12% בממוצע מהדרכים הקצרות ביותר, כך שמדובר בחלופה הגיונית וסבירה שבאה עם ערך מוסף.

מלבד הכיף שבהליכה בדרך שלווה, מחקרים מגלים יתרונות לאסתטיקה עירונית: באוניברסיטת טורונטו מצאו כי אתרים שנחשבים ליפים קשורים לאושר וסיפוק בקרב הקהילה שחיה בהן; מכון היערנות העירונית בשיתוף עם אוניברסיטת וושינגטון חושף שורה של השפעות חיוביות הנובעות משהייה באתרי ירוקים עירוניים וכן הלאה.

הפרויקט מתמקד תחילה בעיר לונדון, ולאחר קבלת בסיס נתונים רחב, ערים נוספות בעולם ייכנסו למאגר. כשהאפליקציה תהיה מוכנה, הגעה ממקום למקום תהפוך לזמן איכות ולפעילות שנועדה לשפר את איכות החיים.

חכמת ההמון קובעת איזה מסלולים הם הכי יפים. צילום מסך מתוך UrbanGems.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.