מסע בעקבות הלב האנושי – מדענים ואנשי רוח על סגולותיו של ספק האנרגיה שלנו


הספר "כוחו של הלב" חוקר את תפקידו הרוחני של הלב בחיי האדם


בועז מזרחי | 4 יולי, 2016

אנו נוטים להלל ולשבח את המוח האנושי ולהתייחס אליו כאל פאר היצירה הביולוגית עלי אדמות. ואולם, לא פחות חשוב ממנו, לפחות כתנאי לקיום חיים, הוא הלב, האיבר שמרכז את הובלת האנרגיה בגופנו. רבים מאמינים כי הלב הוא לא סתם עוד משאבה מכנית שכל תפקידה לפמפם דם. בפטיסט דה פאפ הוא אחד מהם. עורך הדין בהשכלתו, דה פאפ חווה קיפאון של חוסר תכלית, ובעקבותיו התעוררות. הוא מספר כי הגילוי של מטרתו בחיים לווה בפעימות לב חזקות שגרמו לו לתהות על טיבה של האנרגיה האצורה בתוכו – ובתוך כולנו. החוויה הייתה כה עוצמתית עבורו, עד שהיא דחפה אותו לצאת למסע מסביב לעולם לגילוי רזיו של הלב.

במקום לשבת על ספרים, החליט דה פאפ לחפש תשובות אצל כמה מהמורים הרוחניים, המדענים וההוגים הגדולים של זמננו. הוא פגש ושוחח עם 18 דמויות מרקעים מגוונים, ביניהן הסופר פאולו קואלו, המדענית ג'יין גודול, הרופא והמנהיג הרוחני פרופסור דיפאק צ'ופרה, המשוררת מאיה אנג'לו, המורה הרוחני אקהרט טולה ועוד רבים וטובים. יחד אתם ניסה דה פאפ להרכיב תמונה רחבה של מהות הלב: מה תפקידו בחיינו, כיצד הוא מעורב בתהליכים הפסיכולוגיים והחברתיים שלנו, מהי השפעתו על בריאות, אהבה וקבלת החלטות ועוד כהנה וכהנה שאלות. את תובנותיו שזר בדברי  האנשים שפגש בדרך ובציטוטים של דמויות היסטוריות וליכד את כל אלו לכדי ספר – כוחו של הלב (הוצאת כנרת-זמורה ביתן-דביר, 2016).

הספר בנוי משלושה חלקים, כל אחד מוקדש להיבט אחר של הלב. בחרנו מתוכם מספר קטעים שאולי יגרמו לכם לראות את הלב באור חדש. אתם מוזמנים לעיין בכמה ציטוטים ותפיסות עולם מהספר ולצלול אל רבדיו העמוקים כפי שהם משתקפים מעיניהם של הוגים ואנשי רוח שונים. הטעימה הראשונה לקוחה מתוך חלק 1 של הספר: נתיבים אל הלב.

בינת הלב

את הדברים הטובים והיפים ביותר בעולם אי אפשר לראות. אפילו לגעת בהם אי אפשר – צריך לחוש אותם דרך הלב.

— הלן קלר

מבלי שנהיה מודעים לכך, אנו מקדישים למחשבותינו היומיומיות תשומת לב רבה יותר מאשר ללב ולהדרכה הפנימית. לעתים קרובות אנחנו נעולים בתוך הראש, וזאת מכיוון שתכנתנו את עצמנו למשול ברגשות ולראות כל רמז דק, חשש קל או אינטואיציה כדברים לא יאים, מוזרים ואפילו מפחידים. על פי רוב, כאשר אנו ניצבים בפני החלטה חשובה, אנו שוקלים את היתרונות מול החסרונות ובוחרים בהחלטה הרציונלית מתוך הנחה שהיא הטובה ביותר.


לב טוב אחד טוב מכל הראשים בעולם.

— רוברט בולוור־לייטון

אבל כמה פעמים קרה שחשבתם, לאחר שקיבלתם החלטה רציונלית – בין שהוכיחה את עצמה ובין שלא – לו רק הקשבתי ללב שלי! האם קרה לכם שמצאתם לפחות סיבה אחת לא לעשות את שלבכם אמר לכם כי חששתם מתגובה של מישהו אחר? ואולי מצאתם אמתלות לא לעשות את מה שעמוק בלבכם רציתם לעשות יותר מכול? כשאנחנו מתעלמים מהמסרים של הלב, אנחנו קוברים את החלומות שלנו ומכבים את האש הפנימית שבנו.

 פאולו קואלו:

"אני מכיר אנשים רבים שהייתי מגדיר כ"מתים". האנשים האלה הולכים, מדברים, צופים בטלוויזיה. אחדים מהם עובדים קשה, אבל איכשהו אותו ניצוץ של אנרגיה אלוהית אבד להם. אבל הוא לא אבד לנצח. הילד שנמצא בתוך הנפש שלכם יכול תמיד לשוב ולומר שלום, להצית את הניצוץ ולגרום לו להתגלות. ואולם האנשים הללו מתכחשים לעובדה שיש להם חלומות. הם מאבדים קשר עם החלום. אדם מנותק מלבו אינו אדם חי".

כאשר אתם מאבדים כל קשר עם הלב שלכם, אתם חשים לא בנוח, כאילו אתם חיים מעל פני השטח, מחמיצים משהו. כל אימת שתחושו מאוכזבים או מתוסכלים, בקשו מלבכם לחבר אתכם לרגשותיכם העמוקים ביותר – הם ניצוץ האנרגיה האלוהית החיונית כל כך לחיים של תכלית.

לפתוח את הלב ולצאת אל העולם.

מייקל בקוויט:

"האינטליגנציה של הלב עמוקה ועשירה לאין ערוך מזו של המוח".

אף שאתם עשויים ללכת בעקבות הלב שלא במודע, סביר להניח שבדרך כלל לא תהיו מודעים לכך. כדי להיות מודעים לבינת הלב, פשוט פתחו את לבכם והקשיבו לקולו הפנימי.

 פאולו קואלו:

"אל תאבדו תקווה. אלוהים ימצא שלוש־ארבע דרכים לבעוט בראשכם ולומר: "קדימה! אל תשכחו את התכלית שלכם בחיים!" תנו סיכוי לחלום שלכם. לא תצטערו על כך. אני לא אומר שלא תסבלו. אני לא אומר שלא תנחלו תבוסות. אני אומר שלא תצטערו על כך".

הלב מגלה לכם אילו כוונות ותכליות גלומות בחייכם ומהי משמעותן. הוא מחבר אתכם אל מקור כביר של ידע, מקור ידע שאין אליו גישה באמצעות השכל. הפילוסוף בלייז פסקל כתב: "ללב יש היגיון משלו שהוא זר להיגיון".

סטיב ג׳ובס, מייסד "אפל" ומנכ"ל החברה, ראה בלב מקור השראה והגשמה. הוא ייחס את הישגיו ישירות לכוחו של הלב: "הדרך היחידה להיות שבע רצון באמת ובתמים היא לעשות עבודה שאתה מאמין בה ולהצטיין בה. והדרך היחידה לעשות עבודה מצוינת כזו היא לאהוב את מה שאתה עושה. אם טרם מצאתם עבודה כזו, המשיכו לחפש ואל תתפשרו. כמו שקורה בכל מה שקשור ללב – כשתמצאו, תדעו. וכמו בכל מערכת יחסים מוצלחת, זה רק הולך ומשתפר עם השנים. אז המשיכו לחפש. אל תתפשרו."

באמצעות הלב תוכלו להבין את הרצונות ואת התשוקות שלכם, ובאמצעות הלב תוכלו למצוא את הספונטניות והיצירתיות הנחוצות כדי לפרוץ מבעד למגבלות היומיומיות הכובלות את החיים ואת הדמיון שלכם – ולחיות חיים מלאים. כשאתם פותחים את הלב, כל עולמכם משתנה – הוא נפתח לקראתכם. אתם רואים את עצמכם כחלק מיקום ידידותי ומלא אפשרויות, יקום המחולל אנרגיה חיובית ללא הרף.

 דיפאק צ׳ופרה:

"יצירת קשר עם הלב כמוה כציתות לאותה תודעה או רוח אוניברסליות. הלב שלכם הוא מחשב קטן שמתחבר למחשב הקוסמי שבו הכול הוא אחד בלתי נפרד".

לבכם מאפשר לכם להתחבר בקישור מיידי אל שרת עצום: היקום. השרת הזה נמצא בכל מקום, אפילו כשהקישור שלכם מקרטע. כשאתם מחוברים לאנרגיה של היקום, אתם זוכים בהרשאת גישה אל התמונה הגדולה, אל קשרי הגומלין של חייכם עם חיים של אחרים. הלב שלכם יודע מה יעשה אתכם מאושרים.

 ניל דונאלד וולש:

"אילו יכולתי להשיא עצה אחת לכל בני האדם, ובמיוחד לאנשים צעירים, זו עצתי: השתמשו בלב שלכם. תשכחו מהשכל. השכל רק יעטוף אתכם בסיפור שלכם, בדמיון שלכם, ברעיון שלכם, ובדרך כלל זה יהיה הרעיון הגרוע ביותר. אבל הלב שלכם יודע את האמת. הקשיבו ללב, ולא תוכלו לטעות. לא תטעו".

הלב רואה את החיים כאילו הוא עוקב אחר אפיקו של נהר – מהמקור אל הים – בעוד השכל לא יכול לראות מעבר לעיקול הבא. השכל עסוק בסבך של טרדות מיידיות ומטרות קצרות טווח שעלולות לחסום את שדה הראייה אל המטרה הכללית. השכל משאיר אתכם חותרים הלאה אט־אט בגבכם אל היעד שלכם, כך שאתם רואים את המקומות שהייתם בהם רק לאחר שחלפתם על פניהם. זהו מתכון בדוק לעלייה על שרטונים או להיתקלות במכשולים סמויים המאלצים אתכם לבצע שינוי כיוון ועקב כך לחוות תסכול.

ואולם, כשאתם פותחים את הלב, מתחוור לכם שלבכם ידע את מה שהשכל היה טרוד מכדי להבחין בו – יש לפניכם אשדות שהיה עליכם להיערך לקראתם. פתחו את הלב. המודעות הגבוהה יותר שלו תלחש לכם, תתריע מפני טלטלות. היא תדבר אליכם דרך אינטואיציה, לא דרך השכל.

 פאולו קואלו:

"ראשית חוכמה יש להקשיב, להקשיב ללב. לאחר מכן התחילו לגלות אותו בעולם הממשות הגשמי".

כדי להקשיב ללב פַּנו לעצמכם זמן למציאת שקט ושלווה. כשאתם יוצרים כל הזמן קשר עם אחרים בשיחות טלפון, במסרונים או בדואל, אינכם נותנים ללבכם אפשרות לשלוח לכם מסרונים משלו. כל המעגלים שלכם עסוקים, וקולכם הפנימי לא מצליח לחדור. ענייני עבודה ודאגות מסיחים את דעתכם, והמחשבות שלכם מתחלקות לאינסוף חלקים זעירים.

הסופר פאולו קואלו בהרצאה באיסטנבול. fulya atalay / Shutterstock.com.

איזבל איינדה:

"אנחנו יכולים ליצור קשר עם הלב כשאנחנו בשקט. אנחנו חיים בתוך הרעש, וכל הזמן עסוקים מאוד, ואין זמן, אין מקום, אין שקט בשביל הלב. לכן אנשים עושים מדיטציה או מתפללים, כי הם זקוקים למרחב הזה, לרגע הזה, שבהם ניתן להקשיב ללב".

אנחנו נוטים להעביר את ימינו בחיפזון, לעתים מרגישים לכודים וכורעים תחת העומס, ולעתים אנחנו כאילו מבצעים את המטלות השגרתיות שלנו אוטומטית, כהולכים מתוך שינה. יש דברים רבים שאיננו יכולים לשנות ואפילו להשפיע עליהם: מחלות חשוכות מרפא, אסונות טבע, מוות. אבל המון דברים אחרים חומקים משליטתנו או נעלמים מעינינו מפני שאיננו מצליחים לשמוע את לחישות לבנו־שלנו על רקע רעשי המוח שלנו. רק כאשר אתם משקיטים את המוח, ניתן להסתנכרן עם קצב פעילותו עם הלב.

 מייקל בקוויט:

"אם לא נקשיב ללב, נקשיב לפטפטת של העולם, ובסופו של דבר נמצא את עצמנו צועדים בסך בחברה שטופת פחדים ואכולת דאגות, חברה צרכנית של חטוף־כפי־יכולתך, ואז נגלה שלא חיינו את חיינו. יש לנו חיים לחיותם. ללב יש תשובות".

מקדו את הקשב בלב והתחברו לאותו שרת אוניברסלי חובק כול. המידע החיוני שלו יעזור לכם להשיב לעצמכם את חייכם ולהשקיף אל התכלית הגדולה, זו שמעבר למטלות היומיומיות והמטרות קצרות הטווח.

 ג׳יין גודול:

"אם נוציא את הלב ממערכת השיקולים שלנו, נקבל החלטות המתבססות על שאלות, כמו: "איך זה יעזור לי עכשיו?" ו"איך זה ישפיע על ישיבת בעלי המניות הבאה או על הקמפיין הפוליטי הבא?""

 פאולו קואלו:

"כשאתם קשובים ללב, יש ביכולתכם לפתוח את הדלת".

השכל והקשב שלכם הם כשריר. כל שריר זקוק לתרגול, וסוג התרגול שנחוץ לקשב שלכם הוא התמקדות שקטה או תשומת לב מלאה. זה גורם למוח להתמקד, לא להתפזר. נשימה, הליכה או ישיבה מודעות מחזקות את התודעה ומאפשרות לכם להגיע לתיאום בין השכל ובין הבינה הפועמת של הלב.


כל הקורא אל אלוהים מהלב, קריאתו תישמע ומבוקשו יתקבל.

— מרטין לותר

לפעמים מה שהלב שלכם אומר לכם עשוי להישמע תחילה מוזר או לא־הגיוני. אל תתייחסו אל המסרים האלה בביטול. שבו והקשיבו להם. נסו לא לנתח אותם, אלא לשפוט אותם על פי התחושה שהם יוצרים. הדרך אל הלב מבוססת על רגש. השראה שבאה מהלב מתקבלת בטבעיות. הניחו לקול הפנימי להראות לכם מה כוונתו. שאלו את עצמכם: איך אני מרגיש כלפי הדרכה זו? אתם תדעו מתי בחירה נובעת מן הלב, כי תרגישו שהיא נכונה.

 מאיה אנג׳לו:

"לא ייאמן! כוונתי היא, הקשיבו ללב, הקשיבו. אולי הוא יישמע קל דעת בתחילה, אך הוא זקוק לכם. הוא אומר: "בואו, אראה לכם מה אתם ממש חייבים לעשות. אם אינכם יודעים מה לעשות, אל תעשו דבר. אל תמלאו את זמנכם בזוטות. פשוט אל תעשו דבר. פשוט שבו. אל תעשו דבר, ואז אולי תהיו מסוגלים לשמוע את לבכם".

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.