ביל גייטס: השקפת העולם קובעת אם נצליח – הרבה יותר מכישרון


ביל גייטס ממליץ על ספר פסיכולוגי שעוזר למצות את הפוטנציאל האישי


בועז מזרחי | 28 דצמבר, 2015

לא משנה כיצד אתם מגדירים לעצמכם הצלחה, כולנו מחפשים אחריה. הבה נפשיט מראש את המושג הצלחה מההיבטים החומריים: בכל פעולה שאנו מבצעים בחיים אנו שואפים להצליח, בין אם היא גשמית כמו פרויקט בעבודה או קוגניטיבית כמו סיום רומן עב כרס בשפה זרה. תהא המטרה אשר תהא, הדרך להשיג אותה עוברת באותם צמתים – כישרון מולד, התמדה, ניסיון וקצת מזל.

אצל כל אדם יחסי הכוחות בין הגורמים הללו משתנים כתלות במטרה. לדוגמה, אדם רוצה ללמוד תכנות מחשבים – הוא לא מצטיין במתמטיקה, חסר כל ניסיון אבל בעל כושר התמדה יוצא דופן. האם יצליח במקצוע? לעומתו, אחר רוצה להיות מנצח תזמורת – יש לו כישרון מוזיקלי נדיר, אבל ניסיון בינוני ואמביציה נמוכה. מה סיכויי ההצלחה שלו? אם תשאלו את ביל גייטס, התשובה לשני החברים ההיפותטיים הללו היא זהה – תלוי במצב התודעתי שלהם.

גייטס כתב בבלוג שלו טור ובו הוא מתאר את קונספט "תודעת הצמיחה", כפי שהגתה אותו הפסיכולוגית פרופסור קרול דווק בספרה Mindset: The New Psychology of Success. "הגנים שלנו משפיעים על האינטליגנציה ועל הכישרון שלנו, אבל האיכויות הללו לא מקובעות מלידה", מסביר גייטס. לכל אחד מאתנו יכולת לתמרן ולשנות את יחסי הכוחות בין הסגולות שלנו, כשהמטרה היא כמובן להגביר את אלו שמשרתות אותנו בדרך להגשמת היעדים שלנו. מה שקובע את מידת השינוי שנשיג, ובסופו של דבר את מידת ההצלחה, הוא האם אנו תופסים את ההצלחה כאפשרית מלכתחילה, או במילים אחרות, אם אנחנו ב"תודעה מקובעת" או ב"תודעת צמיחה".

עד כמה אתם פתוחים להצלחה של עצמכם?

תודעה מקובעת היא מצב שבו אנו מעבירים אחריות מלאה על גורלנו לגנטיקה. במצב זה, מכיוון שאין לנו שליטה על הגנטיקה, ומאחר שלכאורה היא מכריעה הכול, אין לנו אלא ללכת בנתיבים שהיא ייעדה לנו. אם אנו מאמינים שהגנטיקה לבדה קובעת את עתידנו, מרחב הפעולות שלנו מצטמצם לתחום שנדמה לנו ששורטט עבורנו בתורשה. תודעת צמיחה, לעומת זאת, היא מצב שבו אנו רואים בתכונות שלנו בסיס נתון שעליו אפשר לבנות. הגנטיקה מאפשרת לנו מרחב תמרון עצום לפיתוח האינטליגנציה, הכושר הגופני או כל היבט אחר שמסייע לנו להצליח.

"אם אתם בתודעה מקובעת ואתם מאמינים שהפסדתם בלוטו הגנטי, יש לכם תמריץ נמוך לעבוד קשה", טוען גייטס. אם אתם תופסים את הכישרון הטבעי שלכם כמוגבל ואתם בתודעה מקובעת, איזו סיבה יש לכם להשקיע מאמץ שאולי יישא פרי? מבחינת אנשים שרואים את העולם כך, המצב הנתון שאליו הם נולדו לא תלוי בהם – והמרחק שהם יכולים לעבור ביחס לנקודת המוצא הוא קצר.

האם אנו יכולים לעבור מתודעה מקובעת לתודעת צמיחה?

באופן מפתיע, גם אנשים שמאמינים כי בורכו בכישרון טבעי עשויים להיות בתודעה מקובעת. אנשים שרואים את עצמם מוצלחים מאוד מבחינה גנטית ומקובעים בתפיסתם עלולים לפתח רתיעה ממכשולים. "כדי לגונן על התדמית העצמית שלך כאדם סופר חכם או מחונן, לעתים קרובות אתה מתרחק מאתגרים קשים שעלולים לסכן את התדמית הזאת", אומר גייטס. במילים אחרות, החשש מכישלון יכול למנוע נקיטת פעולות שיובילו להצלחה ולהשאיר במקום גם את מי שמאמין שהוא מוצלח מטבעו.

מה שמאוד מעניין הוא העובדה שגם מי שתופסים את עצמם כמוצלחים וגם מי שלא נתונים להשפעת התודעה באותה מידה בדיוק. "ניסוי אחרי ניסוי, דווק הראתה שתודעה מקובעת היא מתרס פסיכולוגי כביר – לא משנה אם אתם מאמינים שבורכתם בכישרון או לא. זה לא משנה אם היכולת המולדת שלכם לתפוס תיאוריות פיזיקליות היא נמוכה או גבוהה, מה שקריטי הוא מה אתם חושבים שצריך לעשות עם היכולת הזאת בדרך לדוקטורט במכניקת קוונטים  – האם לטפח אותה או לתת לנסיבות לשלוט במצב. ייתכן שאתם נמנעים ממאמץ מפאת חוסר אמונה עצמית וייתכן שהסיבה היא עודף אמונה עצמית. קפיאה על השמרים היא התוצאה הסופית של שתי האופציות.

המזל הגדול – השקפת עולם ניתנת לשינוי

תודעת צמיחה נותנת לגנטיקה את הכבוד המגיע לה, אבל לוקחת אותה בפרופורציות. לפי תפיסה זו, הנתונים שעמם נולדנו הם כלי משחק  על לוח שחמט, ואנחנו אלו שמחליטים אילו מהלכים לבצע באמצעותם. התפיסה הזו מעניקה בסיס מנטלי לפעולות נמרצות שיעזרו להגיע ליעדים. אחד הרעיונות היפים של דווק הוא בדבר הפוטנציאל האינסופי: "הפוטנציאל האמיתי של אדם אינו ידוע. בלתי אפשרי לחזות מה ניתן להשיג עם שנים של תשוקה, מאמץ ותרגול". מבחינה פילוסופית, הפוטנציאל שלנו בלתי ניתן לניבוי מטבעו. רק שנות החיים מגבילות את מה שאנו יכולים לעשות עם הפוטנציאל, ולכן, במהותו הוא אינסופי.

גייטס מעיר שהדיכוטומיה בין בעלי תודעה מקובעת ובין בעלי תודעת צמיחה היא מלאכותית. "רובנו לא מקובעי תודעה בלבד או בעלי תודעת צמיחה בלבד. אנחנו בעלי שתיהן". לחלק מהאתגרים אנו ניגשים מתוך אמונה עצמית גבוהה ופתיחות מחשבתית לגבי סיכויי ההצלחה, ובחלק מהמקרים יש גורמים שמעכבים אותנו מלהצליח. כדי לשפר את כמות האתגרים שנמצאים בסל תודעת הצמיחה עלינו להטות את התפיסה שלנו כמה שיותר לכיוון הפתוח. מה שאולי הכי יפה בכל התהליך הפסיכולוגי הזה הוא הדרך שבה עוברים מתודעה מקובעת לתודעת צמיחה. "די בלמידה על תודעת צמיחה כדי לגרום לתמורה בדרך שבה אנשים חושבים על עצמם ועל חייהם". אם לפשט אף יותר, כל מה שצריך כדי לשנות את התפיסה, זה לשמוע שיש דרך אחרת. והנה, שמענו.

קרדיט תמונת כותרת: jurvetson.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.