אמונות משעשעות של ילדים יזכירו לכם איך זה להיות צעירים


מבוגרים מעידים על עצמם: כך ראינו את העולם בתור ילדים


בועז מזרחי | 20 יולי, 2015

מדי פעם, בשיחות נוסטלגיה עם חברי ילדות או משפחה קרובה, מעלה אחד המשתתפים זיכרון משעשע המבטא את תפיסת העולם הקסומה של ילדים: "כשהייתי בן 5 הייתי משוכנע שכל המכוניות יודעות לבד לאן לנסוע. לא היה לי הסבר אחר לכך שאנשים לא מתבלבלים מרוב כבישים ופניות…"

לכולנו היו אמונות אבסורדיות בתור ילדים, כיוון שהגבול בין מציאות לדמיון עדיין נרקם ומתעצב. בכלל, ילדים חיים בעולמות מופלאים של אגדות, וכשהם חווים תופעות בלתי מוסברות, לעתים הדמיון מנפק הסברים שנשמעים להם לגיטימיים ביותר. מאט קונולי הוא מעצב אתרים שהחליט לחגוג את התופעה המשעשעת והמקסימה באמצעות האתר I Used To Believe.

מטרתו של האתר היא לשמש פלטפורמה לכל אותן אמונות ילדות, כפי שהן משתקפות מעיני מבוגרים וממרחק השנים. גולשים מרחבי העולם יכולים לחלוק את הסיפורים המשונים, המצחיקים והמרגשים שלהם לפי קטגוריות שונות, ביניהן: בעלי חיים, חלקי הגוף, זמן, סקס, אנשים, טבע וכן הלאה. הנה כמה דוגמאות מובחרות מתוך האתר:

גולש אחד מספר: "היות שלא הייתה לי כל הבנה של היחס בין משקל לכוח הנפה, כילד קטן הייתי משוכנע שאם אתה יכול לתפוס ציפור בשקית ולהחזיק בה, אתה תמריא אתה כשהיא תנסה לעוף מעלה. למרבה המזל, אף פעם לא הייתה לי הזדמנות לבחון את זה".

האיש שבירח. הדמיון עוזר לילדים להסביר תופעות שהם לא מבינים.

אחת הגולשות משתפת סיפור משעשע: "האמנתי שאני יכולה להתקלח ולדבר לפיה של צינור המים, וכל אחד אחר שמתקלח באותו זמן יכול לשמוע אותי".

גולש נוסף חולק תהיית ילדות: "פעם שאלתי את אבא שלי מדוע המשטרה לא יכולה לתפוס את כל השודדים כיוון שהחולצות המפוספסות, המסכות השחורות והשק שעל גבם מסגירים אותם מיד. מובן שכל הפורצים היו לבושים ככה כל הזמן!"

השיטוט באתר יכול לספק שעות של נוסטלגיה והומור. הגולשים יכולים לדרג את האמונות שהכי מצאו חן בעיניהם, והסיפורים הפופולריים ביותר מופיעים תחת לשונית Best beliefs.

לשונית נוספת ששווה אזכור מיוחד נקראת Common beliefs, ובה מרוכזות האמונות הרווחות ביותר בקרב ילדים. אמונות דומות שגולשים חלקו – כמו למשל "עננים מיוצרים במפעלים" – מעוררות שאלה מרתקת לגבי תפיסת עולמם של ילדים: מה הגורם לכך שילדים שונים, שאינם מכירים זה את זה, מפתחים בדיוק את אותן אמונות משונות לגבי החיים?

האתר אמנם בנוי בצורה קלילה ומשעשעת, והוא בהחלט מספק את הסחורה,  אבל – אם במכוון ואם בדרך אגב – הוא מספק תובנות עמוקות לגבי השקפת העולם של עצמנו בתור ילדים ולתהליך שבו מתעצבת התודעה האנושית.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.