הרב מכר ״לממש את הטוב שבך״ עכשיו בחנויות הספרים, לרכישה לחצו כאן X

ההרצאה השבועית של TED: כך מגדלים ילדים נבונים ובטוחים בעצמם


5 בפברואר, 2015

לגשת למבחן זו משימה לא פשוטה הדורשת משאבים קוגניטיביים ורגשיים גדולים. איזו תחושה טובה הציפה אותנו כשקיבלנו ציון 100 עגול...

התחושה הטובה המתפשטת בקרבנו עם הגעה להישג, עלולה להיות דווקא הגורם לירידה בציונים, במוטיבציה ללמידה וביכולת להתמודד עם אתגרים בילדות, ובהמשך גם בחיים הבוגרים. פרופסור קרוליין דווק מאוניברסיטת סטנפורד היא חוקרת חלוצה בתחום הצמיחה האישית, והיא טוענת שהשיטה אשר מעניקה גמול עבור ציונים יכולה לעכב את תהליך הגדילה של תלמידים. במקום זה, היא אומרת, צריך לתגמל את התהליך. היא מכנה את צורת החשיבה הזאת "עדיין במקום עכשיו".

היא מספרת על בית ספר בשיקגו שנהג לתת ציון בלתי שגרתי לתלמידים שלא עמדו בדרישות: במקום "נכשל", הציון שניתן היה "עדיין לא". ציון נכשל נתפס כדרך ללא מוצא, גזר דין מוחלט וסופי שאין דרך לערער עליו. זה יוצר מחסומים רגשיים וקוגניטיביים, אשר מעכבים את צמיחת הילד ומקבעים בו את התחושה שהוא טיפש וחסר סיכוי להצלחה. לעומת זאת, הציון האלטרנטיבי "עדיין לא" גורם לילד להבין שהוא בעיצומו של תהליך, הוא נמצא עקומת למידה.

 

פרופסור דווק מספרת על מחקר שערכה פעם בקרב ילדים, במסגרתו נתנה לבני 10 לפתור בעיות שהיו קצת מעל לרמתם. התלמידים נחלקו ל-2 קבוצות בולטות בתגובתם לאתגר: היו תלמידים בעלי נקודת מבט מקובעת והם ראו בקושי כדבר טרגי, "הם חשו שהאינטליגנציה שלהם עומדת למבחן והם נכשלו", אומרת דווק. אולם חלק מהתלמידים הגיב בצורה חיובית באופן מפתיע, והתייחס למשימה כהזדמנות, "היה להם מה שאני מכנה,' צורת חשיבה של גדילה'. הם הבינו שאפשר לפתח את היכולות שלהם".

ההבדל המהותי בין התלמידים שנענו לאתגר לבין אלה שראו בו כמכשול, היה היחס שלהם לתהליך. התלמידים שחשו כישלון היו כלואים ב"עכשיו" ואילו התלמידים שהתמודדו בצורה חיובית יכלו לראות את ה"עדיין". ההתמקדות ב"עכשיו" גרמה לתלמידים לרמות במבחנים, לחפש תלמידים שהצליחו פחות מהם, ולברוח מקשיים. תלמידי ה"עדיין", נשארו חיוביים לגבי סיכויי הצלחתם העתידיים.

"האם אנו מגדלים ילדים עם אובססיה לציונים, שמהטרה הגדולה ביותר שלהם היא להשיג את ה-100 הבא?" שואלת דווק. הצורך באישור תמידי ומיידי לא נשאר בין כתלי בית הספר - הוא מלווה את הילדים גם בחייהם הבוגרים. זה מקשה על תפקוד, כיוון שאנשים הופכים לתלויים באישורים חיצוניים על כל צעד ושעל שהם עושים. הביטחון העצמי שלהם מתקיים כל עוד הם עומדים בציפיות של אי-אילו גורמים עלומים.

אז מה כן לעשות? דווק מציעה להפסיק לתגמל ציונים ולהתחיל לתגמל את תהליך החשיבה. זה יוצר ילדים עמידים, שיכולים להתמודד עם אתגרי החיים. היא פיתחה ביחד עם מדעני משחקים מאוניברסיטת וושינגטון, משחק מתמטיקה שמתגמל את התהליך, ההתקדמות וההתמדה - כלומר - את ה"עדיין". התוצאות היו שילדים הפגינו נחישות יוצאת דופן כאשר נתקלו בבעיות קשות, ולא הרימו ידיים אל מול האתגר.

על ידי תמיכה בתהליך החשיבה של הילדים אנו יכולים לשנות את צורת התפיסה שלהם. השימוש ב'צורת חשיבה של גדילה', הראייה של "עדיין", פותחת עבור הילדים נתיב אל העתיד ומאפשרת להם לצמוח לבוגרים חכמים, בעלי חוסן נפשי ובטוחים בעצמם.

עוד ממהות החיים

25.05.20
מדוע מחוות זניחות לכאורה של טוב-לב עשויות להיצרב בנו לכל החיים?
24.05.20
5 סיפורים מעוררי השראה על אישים שהתגברו על אתגרים עצומים, ומה אפשר ללמוד מהם
21.05.20
ההרצאה השבועית של TED: כיצד שינה עמוקה עוזרת לבנות את האישיות שלנו
19.05.20
0 ו-1 מגדירים את עצם קיומנו במובן עמוק בהרבה מהמהפכה הדיגיטלית
18.05.20
כיצד ניתן להגיע להארה יצירתית? 7 דרכים שיעזרו לנו לחשוב כמו ארכימדס
14.05.20
ההרצאה השבועית של TED: הפעולות שמאפשרות לשלוט בגורל המוח ולשמור אותו רענן
12.05.20
לחלום בגדול – כיצד מעט אמונה יכולה להניע את גלגלי ההיסטוריה?
11.05.20
7 מגמות שהקורונה כפתה עלינו ועשויות לשנות את פני שוק העבודה לטובה
07.05.20
ההרצאה השבועית של TED: מדוע לפעמים כדאי ללכת בדרך הארוכה
05.05.20
להפסיק לכוונן את הכלי ולהתחיל לנגן – כיצד למצוא משמעות לחיים בין משימות היומיום
04.05.20
לשיחות וידיאו יש מגוון השפעות על המוח והנפש – מהן החיוביות ומאלה כדאי להימנע?
30.04.20
ההרצאה השבועית של TED: האמת במספרים – מה המרחק בין הידע שלנו ובין המציאות?
28.04.20
הדואליות של הזיכרון – אלן ווטס על האיזון בין נפתולי העבר, ההווה והעתיד
27.04.20
בישול עם ילדים – שכחו מהבלגן, מה שהם ירוויחו ישרוד הרבה אחרי שתסיימו לנקות
23.04.20
ההרצאה השבועית של TED: המחסומים שלנו יכולים להתפוגג ברגע שאנו משנים סיפור
22.04.20
"רעיונות הם כמו דגים" – הבמאי דיוויד לינץ' באבחנה מרתקת על יצירתיות
20.04.20
מה צופן העתיד? כדי להבין עלינו קודם להשתחרר מההנחה שאנו יודעים הכי טוב
16.04.20
ההרצאה השבועית של TED: כיצד אנו מייצרים את האושר של עצמנו
13.04.20
6 ספריות, מאגרי מידע ואוספי אמנות שעלו לרשת לשימוש חופשי
12.04.20
עצמאות במחשבה תחילה - 15 ציטוטים של סופרים, הוגים ומנהיגים על חופש ושחרור