האסטרופיזיקאי ניל דה-גראס טייסון מסביר לבן 6 מהי משמעות החיים


המדען המפורסם מפתיע את הקהל עם תשובה לשאלת השאלות


בועז מזרחי | 16 יוני, 2015

כשג'ק בן ה-6 (ושלושה רבעים) שאל את האסטרופיזיקאי הפופולארי ניל דה-גראס טייסון "מהי משמעות החיים?" בכנס בבוסטון, הוא כנראה לא ציפה לקבל תשובה מנומקת, כזו שגם המבוגרים ששמעו אותה זכו לרגע של הארה.

ב-15 בינואר 2015 התארח דה-גראס טייסון בבירת מסצ'וסטס כדי לתת הרצאה. ג'ק הצעיר, מעריץ נלהב של המדען, הגיע עם אמו לכנס והפתיע בשאלה שפילוסופים, אנשי דת ומדענים מתחבטים בה משחר ההיסטוריה. למרבה הפלא, לדה-גראס טייסון היה הסבר די משכנע עבור הילד, וגם עבור באי ההרצאה וכמיליון צופים ביוטיוב (בגרסאות שונות של הוידאו). התשובה שלו, במילה אחת – סקרנות.


האם למדתי היום משהו שלא ידעתי אתמול?

דה-גראס טייסון מסביר לג'ק כי רוב האנשים חושבים על משמעות החיים כעל משהו שמוצאים, משהו שיוצאים לחפש עד שמגלים אותו. אבל לגישתו "אנשים… לא לוקחים בחשבון שאולי משמעות בחיים היא משהו שאתה יוצר, אתה מפיק עבור עצמך ואחרים". דה-גראס טייסון מציע את דרכו ואת דעתו: "כשאני חושב על משמעות בחיים אני שואל את עצמי האם למדתי היום משהו שלא ידעתי אתמול, שמביא אותי קצת יותר קרוב לדעת את כל מה שניתן על היקום".

הלמידה, הוא מסביר, נותנת כוח להשפיע על מהלך המציאות, הן הפרטית שלנו והן הכללית. על פי התפיסה הזו, "משמעות החיים אינה שאלה נצחית ובלתי פתירה, אלא כזו שהתשובה עליה נמצאת בהישג יד בכל יום ויום". מסיבה זו הוא ממליץ לג'ק לחקור את הטבע ככל יכולתו כדי להגיע אל משמעות החיים. והוא לא נשאר במישור התיאורטי.

משמעות החיים מסתתרת בשלולית של בוץ

דה-גראס טייסון מעניק לג'ק המלצות מעשיות כדי להבין איך הדברים שסביבו עובדים: ללכלך את הבגדים על ידי קפיצה בשלוליות, להוציא את כל הסירים מהארון ולתופף עליהם בכף עץ, ולנסות לתפוס פתיתי שלג בעזרת הפה. כיצד כל אלה מביאים להבנה של משמעות החיים? הם עוזרים לילד להכיר את הסביבה שלו בצורה ישירה ולהבין כיצד חוקי הפיזיקה משפיעים על הסביבה הזו: כך הוא יכול לחקור כיצד משקל גופו מניע את המים, לשמוע את ההבדלים בין הצליל של סיר נירוסטה לצליל של סיר אלומיניום ולחוש את הפרשי הטמפרטורה בין הלשון והשלג.

הילד מקבל רישיון 'לעשות בלגן' מהמדען המכובד, והוא מגיע עם ביטוח: "תגיד להורים שלך שאני נתתי לך רשות", הוא אומר לג'ק, "ואם הוריך יגידו לך 'אל תעשה את זה', תענה להם 'אז למה הבאתם אותי מלכתחילה?'" מתברר שלאסטרופיזיקאים יש גם חוש הומור לא מבוטל.

כל אחד קובע לעצמו מהי משמעות החיים

אך לצד ההומור והקלילות שבה הוא ניגש לנושא, לניל דה-גראס טייסון יש טיעון חזק ורציני שעשוי לשנות את הדרך שבה אנו מקבלים סיפוק בחיים. עבורו, ידיעת העולם היא משמעות החיים והוא אף בחר בזה כמקצוע. אך כל אחד יכול להחליט מה היא משמעות החיים עבורו, במקום לחפש אותה במקומות עלומים. זו יכולה להיות נגינה, זה יכול להיות בישול, אלו יכולים להיות טיולים בעולם – או כל דבר אחר. מה שחשוב הוא שזה נמצא בתוכנו ולא מחוץ לנו.

בהקשר הזה אמר פעם דה-גראס טייסון כי העובדה המדהימה ביותר בעיניו היא שהחומרים שמהם בנויות הגלקסיות הם החומרים שמרכיבים את הגוף האנושי – אבק הכוכבים קיים בכולנו, פשוטו כמשמעו. ואם כך, הרי זה הגיוני שגם משמעות החיים נמצאת שם.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.