כדור הארץ כאמנות מופשטת: צילומי לוויין מהפנטים


קבלו בחינם את ספר התמונות של נאסא


בועז מזרחי | 5 מרץ, 2015

סוכנות החלל האמריקאית היא אחד הגופים המדעיים המתקדמים ביותר בעולם ומחוצה לו. היא עומדת בחזית התגליות ואנשיה לא מפסיקים לפרוץ את גבולות הידע. אבל לנאס"א יש גם צד אמנותי. לווייניה של הסוכנות חגים כל העת סביב כדור הארץ ומספקים נתונים מדעיים יקרים מפז – אלא שעל הדרך הם גם תופסים את הנופים עוצרי הנשימה של הכוכב שלנו, אלו שהעין האנושית מעולם לא יכלה לראות.

במשך השנים אספו בנאס"א עוד ועוד תצלומים של כדור הארץ, ולבסוף ערכו אותם לכדי ספר אינטרנטי ששחררו בחינם לטובת הציבור הרחב. בספר, Earth as art, נראים הנופים של העולם כיצירות אמנות בקנה מידה קוסמי. משיכות מכחול של רכסי הרים, כתמי צבע של אוקיינוסים, מריחות של עננים ועוד – הופכים סצנות מהטבע לציורים מופשטים מדהימים. ניתן להוריד את הספר המלא כקובץ PDF.

מזהים דמויות בתמונת הטבע המופשטת? מתוך Earth as art.

בתמונה מעלה למשל, נראים פיתוליו של נהר המיסיסיפי בארה"ב. על התמונה נכתב בספר: "מערבולות חנניות וטביעות אצבע של נהר המיסיסיפי מקיפות שדות וכרי מרעה בתמונת לוויין מ-2003. אגמי פרסה מנותקים מלווים את הנהר המתפתל מדרום למיסיסיפי, טנסי, על הגבול בין ארקנסו למיסיסיפי. המיסיסיפי העצום הוא מערכת הנהרות הגדול ביותר בצפון אמריקה ויוצר את קו פרשת המים השני בגודלו בעולם".

מנהל המשימה של חטיבת מדעי כדור הארץ בנאס"א, לורנס פרידל, כתב בהקדמה לספר כי "הספר חוגג את היופי האסתטי של כדור הארץ בדפוסים, בצורות, בצבעים ובמרקמים של האדמה, האוקיינוסים, הקרח והאטמוספרה… לאמיתו של דבר, על ידי התגברות על כוח הכבידה של כדור הארץ, אנו מגלים את המשיכה שלו".

ציטוטו של האסטרונום הצרפתי בן המאה ה-17, ז'אן פיקארד, פותח את הספר ומסכם היטב: "עלינו להביט לרקיע כדי להבין את כדור הארץ". 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.