הרב מכר ״לממש את הטוב שבך״ עכשיו בחנויות הספרים, לרכישה לחצו כאן X

כולנו הולכים על לולאת שמונה חוזרת – מדוע זו דווקא הזדמנות לצמיחה?


22 ביוני, 2020

הספרה שמונה, כשמטים אותה על צידה, מסמלת את האינסוף. לעיתים נדמה כי חיינו הם בדיוק זה – צעידה באותן לולאות חוזרות עד אינסוף. ד"ר רוני גז לנגרמן מאמינה כי התבוננות מודעת ואובייקטיבית בדפוסים החוזרים שלנו עשויה להיות דווקא מנוף לצמיחה ושינוי.


טור אורח מאת ד"ר רוני גז לנגרמן, מומחית בתקשורת בינאישית, חוסן נפשי וחינוך,
ועוסקת ביחסים בינאישיים. מנחה ומטפלת להעצמה אישית.

יש הרואים את הספרה שמונה כנתיב סגור, הליכה בלולאות. אך אלו שייטיבו ללכת בדרך השמונה, הלוך וחזור עם התבוננות מעמיקה במקרים שחזרו על עצמם כמו דז'ה וו, יזכו באחד משיעורי התודעה החשובים לבן האנוש.

"מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שייעשה ואין כל חדש תחת השמש" (קהלת, פרק א', פסוק ט). דברי קהלת חזקים כל-כך ומתעתעים באותה נשימה, ונראה מהם שנגזר על האדם לחיות את אותו התסריט. אלא אם כן יבחר ללמוד את משמעות התסריט באופן האישי ביותר.

מניחה שיצא לכם לעשות מיני פולחן לסרט כזה או אחר. לצורך העניין, זה יכול להיות גריז. הצפייה בסרט פעם אחר פעם מקנה לנו הנאה מיוחדת, מעין תחושה של 'אני מכיר את המשפט הבא', או 'הנה השיר שאני הכי אוהב'. ובכל צפייה מחודשת הטעמים מתחדדים, החושים מתחזקים. כך שבפועל מה שהיה הוא שיהיה, אך יש חידושים רבים תחת השמש. ההנאה, ההבנה, אולי המיאוס והפרידה.

אנחנו משוחדים לגבי עצמנו – לאו דווקא לחיוב

לצפות בסרט מן הצד זוהי הדרך הקלה ביותר ללמוד על דברים חיצוניים לנו. אך ההתבוננות בסרט שלנו היא מן המיומנויות החשובות והמורכבות ביותר, משום שאנחנו גם הצופים וגם עסוקים במשחק עצמו. כדי לזהות את השיעורים בנקודות החזרה עלינו להתנתק מההקשר הנקודתי ולראות את התמונה הרחבה, את הדפוס החוזר. זה דורש מבט אובייקטיבי על עצמנו, שמצריך מאיתנו לסגל מספר הרגלים ולהיפטר מאחרים.

מבט אובייקטיבי על עצמנו מצריך פרידה מהרגלים אנושיים כגון שיפוטיות, שמגלמת בתוכה את מה שאין, וכמו בטבע – לא ניתן לגדול ולצמוח מאין. אם הפעלנו שיפוטיות כלפי התנהגות שלנו אנחנו בעצם לא מבינים את מכלול הסרט אלא בוחנים סצנה אחת שנעדרת הקשר של ניסיון החיים האישי.

במילים אחרות, אנו עיוורים לעצמנו, ופוקחים עין מבקרת לפי מה שהחברה דורשת, למשל: הבקשה או הדרישה לאקטיביות למעורבות, להישגיות ועוד. תארו לעצמכם שנקטתם בבדלנות, בהימנעות מנקיטת עמדה כי בעבר בכל פעם שהבעתם דעה 'קיפדו' את ראשכם. לכן ההתנהגות שבחרתם היא מגננה, אבל הפעלת הביקורת שלכם על התנהגות המגננה הופכת אתכם עיוורים לניסיון חייכם, לצורכיכם, להעמקה בשאלה האם ניתן לעבור לסצנה הבאה בסרט?

באותה נשימה, מבט אובייקטיבי על עצמנו דורש פיתוח מיומנויות כמו להיות בהקשבה מלאה, לא לפעול באימפולסיביות אלא לגלות אמפתיה לא רק לנו ולקרובים אלינו אלא גם למרוחקים ולאלו שגורמים לנו חוסר נוחות בחיים.

צפייה חוזרת בסרט של עצמנו היא מיומנות מורכבת, שכן אנחנו גם מככבים בו.

צילום: Jeremy Yap on Unsplash

פיתוח מיומנויות אלו יאפשר לנו להבין לעומק את התסריט, אמפתיה לאחר תאפשר לנו להבין את מקור ההתנהגות ומהי האחריות והחלק שלנו במערכות יחסים שאינן מיטיבות איתנו. האם אנחנו לא ברורים בבקשות שלנו כלפי האחר? האם אנחנו שומרים על הגבולות שלנו ועל גבולות האחר?

כך הם חיינו. כמו צפייה הולכת וחוזרת באותו הסרט. אנחנו פוסעים על נתיב השמונה, הנתיב שבו אנו משחזרים הלוך ושוב אירועים שחזרו על עצמם או שהיטיבו איתנו או שלא הניבו תועלת, אלא תסכול וכאב. אך אם נחבר את סך הנקודות הללו, מתוך מודעות לחזרתיות, נוכל להבין את ההליכה – שלא לחינם – בדרך זו.

נראה שזהו מסלול מוכר, שהרי אנו צועדים עליו הלוך ושוב, וגם אם אנו לא צועדים בו הלוך ושוב, החיים יצעידו אותנו על אותו המסלול כדי לפגוש אירועים דומים, שיעורים חוזרים ונשנים על אמון, על אהבה על רצון טוב, על פרידה ועוד.

כל חזרה על הדפוס היא הזדמנות לחקור את שורשיו

ההליכה בנתיב השמונה יכולה להיות הזדמנות נפלאה לאסוף בתודעה שלנו רצף אירועים שיוביל אותנו להתפתחות אישית ולהטבה בחיינו האישיים. הרי לא ייתכן ששוב ושוב ניפגע מאנשים ולא ייתכן שלא נצא ממעגל של קשיים כספיים, ומדוע תמיד קשה לנו כשצריך לומר 'לא', ואיך אני פחות מתערב ויותר מקשיב.

לכן, בפעם הבאה שאתם מזמינים את עצמכם לצפות בסרט של עצמכם זכרו שזו עוד הזדמנות לצפות באירועים חוזרים ונשנים, ותשאלו בסקרנות, מתוך הרצון שלכם ללמוד על חייכם: מה מתבהר הפעם, בצפייה הנקודתית שמתכתבת עם אירועים דומים אחרים?

ההצעדה והצעידה על דרך השמונה מחזירה אותנו לחוויות דומות, ואם נשהה באותן הנקודות נבין שיש כאן חידוד המחשבה או קריאה לתובנה: מדוע השיעור הזה חוזר? או כיצד להתהלך במעגלים שבהם יש נקודת אמצע המחברת בין מעגלים? מה קורה בנקודה הזו? מהו החיבור שבין מסע לבין שהייה באירועים שחוזרים על עצמם?

וכך שיתפה אותי אישה יקרה שאני מנחה: "רק עכשיו, אחרי ששהיתי לרגע משמעותי במערכת היחסים שלי עם בן זוגי, הבנתי שמאז שאני ילדה אני הולכת הלוך ושוב במערכות יחסים שבהם אני תמיד הנותנת, המחבקת, אך מעולם לא המקבלת. אני צועקת בכל גופי, רוצה אני לקבל, אך אני לא יודעת לקבל. הצעקה אינה מתקבלת בהבנה אלא באופן ילדי ולא מתחשב, אבל עכשיו שהבנתי שזהו שיעור, אני [כעת] יודעת לומר בשקט עוצמתי ועם כוונה מלאה מה אני רוצה לקבל".

אז אכן מה שהיה הוא שיהיה, אך הבחירה בחידושים תחת השמש מצויים אך ורק בידו של האדם הבוחר, האדם המודע.

תמונת כותרת: Will Porada on Unsplash

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

אתה יודע שהצלחת להשיג שליטה במשהו כשאתה לא חושש להתרשל קצת

השינוי הקטן בניסוח שאלות שיכול לגלות לנו מידע מדויק ואפקטיבי יותר על עצמנו

קסמה של עלילה טובה – לחזק את התדמית העצמית באמצעות טכניקות סיפור סיפורים

עוד מרדיו מהות החיים:

הגוטליבים – אורי ויריב גוטליב מחפשים את המהות הגדולה של המילה "כדור"

עוד ממהות החיים

06.07.20
האומנם כל רגע חולף לבלי שוב? מחלוקת המשתרעת על פני 2,500 שנה מעוררת סימני שאלה
01.07.20
ההרצאה השבועית של TED: כשהאדם הקדמון עולה על הנתיב המהיר
01.07.20
ציפיות מטילות צל על צידי אישיותינו המגוונים – מדוע וכיצד להוציא אותם אל האור?
30.06.20
מתחת למעטה המסתורין של ההיפנוזה שוכן כלי טיפולי מוכח מדעית
29.06.20
הפעם ההיא שהבטתם ביצירת אומנות והרגשתם שמשהו בתוככם השתנה
25.06.20
ההרצאה השבועית של TED: הצרכים הבסיסיים שסיפוקם עשוי למנוע דיכאון
24.06.20
תנו לקוף מקלדת ומתישהו הוא יכתוב מחזות טוב יותר משייקספיר - זה בלתי נמנע
23.06.20
מינימליזם – כשבוחרים בפחות, עשויים לגלות שאנו נשארים עם יותר
22.06.20
כולנו הולכים על לולאת שמונה חוזרת – מדוע זו דווקא הזדמנות לצמיחה?
18.06.20
ההרצאה השבועית של TED: כיצד למנוע מהדאגות של העבודה להשתלט על חיינו?
17.06.20
בשלות רגשית – כיצד ניתן למנוע מעולמנו הפנימי להאפיל על זה החיצוני?
15.06.20
בין הדמיוני לממשי – מה החלום יכול ללמד אותנו על המציאות
11.06.20
ההרצאה השבועית של TED: שמיים זרועי כוכבים חיוניים לנו, ולא רק בגלל היופי שלהם
10.06.20
כשאנו מדברים עם הידיים משהו שונה מתרחש במוח – כך מחוות גוף משפיעות על התפיסה שלנו
08.06.20
ההחלטות שלנו מוכרעות ב-5 השניות הראשונות – כך ניתן לנצל זאת נגד דחיינות
04.06.20
ההרצאה השבועית של TED: כיצד תרבות אבותינו משפיעה על בריאותנו?
03.06.20
מהו סגנון קבלת ההחלטות של ילדיכם וכיצד לעזור להם להוציא ממנו את המיטב
03.06.20
אל הלא נודע – 4 תובנות לצליחת תקופות של חוסר ודאות ו-10 שאלות לגיבוש פתרונות
01.06.20
המורד במורדים – אלבר קאמי השאיר לנו מורשת של חופש בחירה
25.05.20
מדוע מחוות זניחות לכאורה של טוב-לב עשויות להיצרב בנו לכל החיים?