המדע שמסביר מדוע אנו כל-כך אוהבים לטוס לחו"ל


מחקרים פסיכולוגיים: אלו הסיבות שגורמות לנו לטייל


בועז מזרחי | 15 אוגוסט, 2018

האהבה שלנו לטיולים היא עובדה אינטואיטיבית, עד שנראה כמעט מגוחך לחקור אותה. ולמרות זאת, מדענים הולנדים יזמו מחקר והוכיחו – טיולים עושים אותנו מאושרים. המחקר שלהם הקיף כ-1,500 אנשים ומסקנותיו היו שיציאה לחופשה קשורה בקשר מובהק לעלייה ברמת האושר. יותר מזה, עצם תכנון החופשה העלה את מידת האושר בקרב הנחקרים.

על פניו, המידע הזה נראה סתמי. הרי מדוע לחקור תופעה ברורה כשמש? ואולם, כשחופרים קצת עמוק יותר בתוכנו, במנגנונים הפסיכולוגיים הסמויים שמניעים אותנו, לרוב מבלי שנהיה מודעים אליהם, האהבה לטיולים מספקת תובנות מרתקות ומפתיעות. השאלה המעניינת, אם כן, היא למה אנו אוהבים נסיעות למקומות חדשים? מה ביציאה לטיול, ובפרט לחו"ל, גורם לנו עונג ואושר?

טיולים מעודדים יצירתיות

אפשר לשלוף מהמותן כמה תשובות מובנות מאליהן: חוויות חדשות, נופים יפים, הפסקה מהעבודה, שינוי אווירה ותחושת חופש. אבל מה המנגנון שעומד בבסיס התחושות האלה? איזו חוליה מקשרת בין הפעילות המוחית שגורמת לאושר ובין כל ההתנסויות הללו?

צריך לחטט קצת בתוך הראש כדי לגלות מה בדיוק ההשפעה של טיולים על המוח שלנו. כתבה שפורסמה במגזין The Atlantic מספרת כי נוירולוגים ופסיכולוגים החלו לבחון באופן מעמיק את הקשר בין שהייה במקומות חדשים ובין שינויים מנטליים אצל השוהים. מסתבר שאחד מהשינויים הוא יצירתיות מוגברת. המוח שלנו מגיב לשינויים: בכל פעם שאנו לומדים משהו חדש המוח נכנס לפעולה ומעבה את מערך הנוירונים שלו. התהליך הזה מייצר עוד ועוד קשרים עצביים, מה שהופך את זרימת המידע במוח לאוטוסטראדה של נוירונים – או במילים אחרות, גמישות מחשבתית: "צלילים, ריחות, שפה, טעמים, תחושות ומראות חדשים מציתים סינפסות שונות במוח, וייתכן שיש להם הפוטנציאל להפיח במוח חיים חדשים".

פרופסור אדם גלינסקי מבית הספר לעסקים של אוניברסיטת קולומביה מוסיף כי "התנסויות זרות מגבירות הן את הגמישות הקוגניטיבית והן את העומק והאינטגרליות של המחשבה, את היכולת לבצע קשרים עמוקים בין תבניות שונות". כלומר, כשאנו מגיעים למקום חדש המוח שלנו נכנס לתהליך מואץ של עיבוד מידע, מה שמגביר את היצירתיות ומעורר את המחשבה. מחקרים פסיכולוגיים מספקים שפע של ראיות לקשר בין יצירתיות לאושר, כך שהחשיפה לחוויות חדשות מעוררת בנו יצירתיות, שמובילה בסופו של דבר לאושר.

אדם אחד שבחר למצות את חוויית הטיולים עד תום הוא ידידיה ג'נקינס, שיצא למסע אופניים מאורגון בצפון אמריקה ועד פטגוניה בקצה הדרומי ביותר של יבשת דרום אמריקה. כשנשאל מה דחף אותו להרפתקה, השיב כך: "השגרה היא אויב הזמן, היא גורמת לו לטוס. כשאתה ילד, הכול מדהים וחדש, אז המוח שלך ער. בכל שנייה שעוברת המוח לומד משהו חדש, לומד איך העולם עובד… וכשאתה מתבגר המוח שלך הבין את הדפוסים שבהם העולם עובד… ברגע שהמוח מסגל שגרה, הערנות נעלמת, הסקרנות איך שהעולם עובד. ואני חושב שזה מה שטיולים עושים, הם מעוררים את המוח".


חיזוק הזהות לצד אמון במין האנושי

אבל זה לא הכול.

תופעה מנטלית נוספת שנובעת מטיולים היא חיזוק הזהות העצמית שלנו. כשאנו באים במגע עם תרבות ומנהגים שונים, מתחזקת תחושת העצמי שלנו. פרופסור מארי הלן אימורדינו-יאנג מאוניברסיטת דרום קליפורניה מסבירה כי "היכולת לבוא במגע עם אנשים מרקע שונה משלנו והיכולת לצאת מאזור הנוחות החברתי שלנו עוזרות לנו לבנות תחושת זהות עצמית ותרבותית חזקה". כנראה שהדיאלוג הפנימי – או השיקוף שאנו מבצעים לאור נסיבות חדשות – מאפשר לנו לבצע הערכה מחודשת של עצמנו, בחינה של הקיים לעומת החדש, וביצוע שינויים והתאמות.

אם משתמע מהדברים שאנו הופכים להיות יותר "לעומתיים" במפגש עם תרבויות חדשות, אין כך הדבר. פרופסור גלינסקי מספר כי לצד החיזוק העצמי, השהייה בקרב אנשים, מקומות ותרבויות שונים מסייעת להסיר מחיצות ולהגביר את האמון במין האנושי, לא פחות. "מצאנו כי כשאנשים טיילו לארצות אחרות זה הגביר את מה שמכונה האמון הכללי, או האמונה הכללית, שלהם באנושות", אומר גלינסקי. וזה נובע מכך שבטיולים בחו"ל "אנו עוברים חוויות עם אנשים שונים ומכירים בכך שרוב האנשים מתייחסים אלינו בדרכים דומות. זה מייצר הגברה באמון".

וולטר צ'אנג כתב מאמר בבלוג Medium בתום מסע בן שלוש שנים מסביב לעולם, והוא מציג מניסיונו האישי את תרומתם המקבילה של טיולים לבניית הזהות האישית ולחיזוק הקשר לאנושות. לדבריו, "טיולים הם הכרחיים מכיוון שבגרעין שלהם הם בדיקת מציאות לאלה שיוצאים לטייל וכן לאלה שמקבלים את המטיילים. אתה יכול לראות אחרים דרך עיניים שונות, והצד המקבל יכול לראות אותך בעיניים חדשות גם כן. טיולים שומרים עלינו ערניים  ומונעים מאתנו לקחת את הדרך הקלה וצרת האופקים".

המפגש עם תרבויות חדשות משחק על שני היבטים משמעותיים שקשורים לאושר – חיזוק הזהות האישית וחיזוק החוויה האנושית. אלה הם שני רכיבים משלימים בתודעה שלנו, אשר מקבלים מענה באותה חבילה, ולכן יש להם השפעה מאוד חיובית על חוויית הטיול והתחושות שנלוות אליה.

אחד המוטיבים הדומיננטיים החוזרים במחקרים הפסיכולוגיים והנוירולוגיים הוא החידוש. ההנאה שבטיול נובעת, במישרין או בעקיפין, מאלמנט החידוש. כתבה שפורסמה ב-CNN קושרת את אפקט ההנאה שבטיולים לתרגול מיינדפולנס – פרקטיקה ששמה דגש בין היתר על הבחנה בפרטים חדשים. פרופסור אלן לאנגר מאוניברסיטת הרווארד אומר כי "חלק מהמהות של מיינדפולנס הוא להבחין בדברים חדשים". ואכן, אותם יתרונות של רוגע, צלילות וריענון מנטלי משותפים הן לטיולים והן למדיטציה.

רכישת התנסויות חדשות מביאה אושר עמיד לטווח רחוק

לאושר שנובע מטיולים יש גם היבט כלכלי. כך על פי תומאס ג'ילוביץ, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת קורנל. במחקר שערך גילה כי רכישת חוויות "מספקת אושר עמיד יותר", אשר נובע מהציפייה. רכישת התנסויות וחוויות כמו טיולים, מופעים או סרטים יוצרות ציפייה חיובית, בניגוד לרכישה של תוצרים גשמיים, שעלולה להיות כרוכה בחוסר סבלנות. "אתם יכולים לחשוב על המתנה לחופשה… וכמה זה מרגיש שונה… ממשלוח בן יומיים באמזון שלא עובר מהר מספיק", ממחיש עמית קומר, שותף במחקר. המחקר הזה קובע כי טיולים מייצרים אצלנו תחושת אושר עוד בטרם יצאנו לדרך. החוויה שביציאה לחו"ל היא כל כך חזקה, מהסיבות שפורטו לעיל, עד שדי בציפייה לטיול כדי להפוך אותנו למאושרים יותר לטווח הרחוק.

כל הראיות מצביעות על שותף עיקרי לפשע – הסקרנות האנושית. היא מובילה אותנו לשאול שאלות על עצמנו ועל הסביבה, וכאשר אנו מסופקים מרמת הידע שהשגנו על התחום הקרוב – נפתח אצלנו תיאבון קוגניטיבי שדוחף אותנו לפרוץ גבולות חדשים. עושה רושם שהרחבת היריעה הגיאוגרפית שלנו כרוכה גם בהרחבה תודעתית – ושם, בצמיחה המנטלית הזו, מגולמות תחושת ההנאה והאושר.

המסר של ידידיה ג'נקינס, רוכב האופניים שפרש מעבודתו כדי לחצות שתי יבשות, נוגע לזמן ולאופן שבו אנו מעבירים אותו – ואולי ראוי לקנח אתו מכיוון שהוא נוגע ביסוד הבסיסי ביותר בקיום שלנו. כפי שטוען ידידיה, הטיולים מחזירים למוח את החיות שהייתה בו בשנות הילדות, זו שבבגרות צריך ליזום מחדש. הערנות הזו של המוח גורמת לנו להרגיש שוב צעירים, ובכך היא מאריכה את הזמן הנתפס של החוויה. "אני רוצה לבחור במוח ונפש ערניים, כיוון שבמובן מסוים זה הופך את מאה השנים שלך על הכוכב הזה לאלף" אומר ג'ינקינס. הטיולים, אם כן, מאפשרים לנו למתוח את חוויית החיים והם ניצחון קטן שלנו, בני האדם, אל מול הזמן.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.