עד כמה השתנה העולם מאז היום שבו נולדתם?


החיים על כדור הארץ: פרויקט אינטראקטיבי שעוקב אחר התפתחות האדם והעולם


בועז מזרחי | 27 אפריל, 2015

בני האדם הם כנראה הדיירים עם ההשפעה הגדולה ביותר על הבית שלהם, כדור הארץ. Your life on earth, אינפוגרפיקה אינטראקטיבית של ה-BBC, מציגה את השינויים שהתחוללו בנו ובכדור שעליו אנו חיים מרגע לידתנו.

הייחוד של הפרויקט הוא שכל גולש יכול לבדוק באופן אינדיבידואלי את השינויים ואת התהליכים שעברו הוא והעולם במקביל, בהתאם לתאריך הלידה, למין ואפילו לנתונים הפיזיים שלו. אחרי שתכניסו את הפרטים הללו, העמוד ייטען בשלל נתונים המשווים את המידע האישי שלכם למה שהתרחש בעולם – החל מיומכם הראשון על הכדור.

בין הפרמטרים המסקרנים תוכלו לגלות כמה דברים מפתיעים על עצמכם: כמה פעמים הלם לבכם מאז שהגחתם לאוויר העולם, מה היה הגיל שלכם לו חייתם על כוכב שבתאי, כמה ק"מ עברתם בחלל במסע יחד עם כדור הארץ, ועוד. במקביל, תגלו מה השתנה בכדור הארץ מאז שנולדתם: כמה זנים חדשים של בעלי חיים התגלו, כמה הרי געש התפרצו וכמה רעידות אדמה היו, לאיזה גובה צמחו עצים במהלך חייכם, כמה ליקויי חמה התרחשו וכמה אנשים נוספו אחריכם למין האנושי. בהמשך תמצאו נתונים על ההשפעה שלנו על כדור הארץ: בכמה עלה גובה פני הים, אילו מיני בעלי חיים ניצלו מהכחדה, בכמה גדל היצע המזון בעולם וכן הלאה.

Your life on earth – צילום מסך מאת ה-BBC.

בחלק מהשדות תוכלו לשנות את הפרמטרים ולקבל מידע נוסף, שיוצג בצורה גרפית לצד מידע מילולי ומספרי. האינפוגרפיקה מאפשרת לשתף ברשתות חברתיות – כל נתון בנפרד או את הפרויקט כולו. כלל הנתונים מייצגים מידע ממוצע, המחושב על סמך מקורות רשמיים של האו"ם ושל ארגונים נוספים.

בין המין האנושי ובין העולם מתקיימים יחסי גומלין שבהם כל צד מעצב את השני. מבחינה אבולוציונית, האדם התפתח ביחס ישיר לסביבה שסיפק לו כדור הארץ. מנגד, ככל שהתפתח, הלכה וגדלה השפעתו של האדם על הסביבה שבה הוא חי. לכל אחד ואחת מאתנו יש חלק בתהליך הזה – ופלטפורמה זו מספקת פרספקטיבה מקורית על הדרך שעברתם יחד עם כדור הארץ, הן באופן אישי והן כחלק אינטגרלי מהמין האנושי.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.