אבני חן מלאכותיות שנוצרו בדרך מקרה – יותר נדירות מיהלומים


צבע מכוניות ישן יצר במקרה אבנים יקרות


בועז מזרחי | 15 פברואר, 2015

התכשיטים הצבעוניים היפהפיים הללו עשויים לתעתע ולגרום למתבונן לחשוב שהתגלה סוג חדש של אבני חן. מבחינה מסוימת, מחשבה זו אינה מוטעית לחלוטין.

האבנים, שנקראות פורדייט או "אגט דטרויט", נוצרו במפעלי הרכב של אמצע המאה ה-20, והתהליך שהביא ליצירתן היה מקרי לחלוטין: בעבר נהגו לצבוע מכוניות באמצעות ריסוס ידני. הצבע היה מטפטף על רצפת תנורי הצביעה, נוזל למסילות והחריצים, ומצטבר שם שכבה על גבי שכבה. לאחר מכן היו משתמשים בתנורים בחום גבוה כדי לייבש את המכוניות, ושכבות הצבע שנזלו על הרצפה היו 'נאפות' ומתקשות. אט אט נוצר חומר גלם קשה וצבעוני שמשך את תשומת לבם של מי מהעובדים. היום לא כל כך ברור כיצד נמצאו אבני החן המלאכותיות או בידי מי, אך כנראה אדם בעל עין אמנותית מצא את היופי שבהן.

פורדייט גולמי. מקור: Deidre Woollard.

שכבות הצבע כל כך התקשו בתהליך, שניתן ממש לחתוך וללטש אותם כמו אבני חן טבעיות. למעשה, תהליך ההיווצרות שלהן לא שונה בהרבה מזה של אבני חן אחרות: גם עליהן מופעל חום או לחץ כדי שיגיעו למצבן הסופי. הפורדייט הן אבנים נדירות ביותר, מהסיבה הפשוטה ששיטת הצביעה הישנה חלפה מן העולם. כיום צביעת רכבים נעשית בצורה ממוחשבת ועם מעט מאוד צבע עודף. לכן אבני הפורדייט לא נוצרות עוד ולא ייווצרו בעתיד. עובדה זו הופכת אותן לבעלות ערך היסטורי ותרבותי, לא פחות מאמנותי.

מה הגבול בין טבעי למלאכותי?

סקירה של הצבעים הבוהקים בשכבות הססגוניות של האבנים (והתכשיטים המיוצרים מהן) חושפת את ההיסטוריה התרבותית שלנו, בדומה למחקר שכבות סלע גיאולוגי. הצבעים יכולים אפילו להעיד על מוצא האבן. שכבות מטאליות מאפיינות את צביעת הרכבים בעיקר בבריטניה, לעומת גוון אפור של שכבת בסיס המאפיין את דטרויט, משם מגיעות רוב האבנים. דוגמה נוספת ניתן לראות באבנים בעלות גוונים בהירים ועזים, כמו כתום, תכלת וצהוב, אשר מעידים כי הן שייכות למפעלי רכב באוהיו שצבעו את הוואנים של שנות ה-70 העליזות.

תנורי צביעת המכוניות התעשייתיים יצרו אבני חן נדירות בתהליך מקרי.

התהליך הזה מעלה שאלה מסקרנת לגבי הגבול בין טבעי למלאכותי. אם החומרים הם מעשה ידי אדם אך ההיווצרות היא מקרית וללא התערבותו, האם מדובר באבני חן לכל דבר? האם ניתן להגדיר את מפעלי הרכב כ"מכרות פורדייט?" תוכלו להרהר בשאלות הללו כשתביטו בגלריית התמונות של אבני פורדייט.

תמונת כותרת:  rejohnson71

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.