לכל רגע צבע משלו – פרויקט אינטראקטיבי לחקר גוני הקולנוע


גלו מה הגוונים הדומיננטיים ביצירות הקולנועיות האהובות עליכם


| 20 ינואר, 2015

אם הייתם יכולים להקפיא כל רגע בהווה, מה היה הצבע שלו? התשובה לשאלה הזו אולי מורכבת מאוד במציאות, אך בקולנוע היא אפשרית. האתר The Colors Of Motion מפרק סרטים פריים אחר פריים ובוחן את הצבע הממוצע שלהם. לגבי כל סרט מתקבל הצבע הממוצע הכללי וכן הצבע הממוצע של סצנות נבחרות. לאחר שנדגמו, הצבעים נכנסים למערך המופיע באתר כפסים או קוביות – כל אחד מהם מייצג את הפריים.

נטלי פורטמן בסצנה אפורה מתוך "ברבור שחור" צילום מסך: The Colors Of Motion.

כשלוחצים על הפס או על הקובייה מתרחש הקסם ועולה הרגע המדויק בסרט שבו נדגם הצבע. כך, למשל, בסרט אווטאר (Avatar), הפס הראשון שמופיע הוא בצבע אפור-כחלחל, כאשר בתמונה נראה היער מלמעלה, עם גוונים של ירוק עצים ואפור עננים. יחד הם מעניקים להתרחשות את הגוון המיוחד רק לה.

אילו דפוסי עלילה קיימים  ב"ברבור שחור"?  צילום מסך: The Colors Of Motion.

מטרת הפרויקט היא לחקור את הקולנוע דרך הצבעים שלו ולספק זווית חדשה ומעניינת על סרטים מוכרים כמו גטסבי הגדול, המטריקס, הארי פוטר, ברבור שחור, טראפיק, עיר החטאים ועוד. מערך הצבעים של כל סרט מציג לנו אינפורמציה נוספת, הנסתרת מעין הצופה הרגיל. כך ניתן להבחין בקטעים המשמחים, למשל, לפי הגוונים הבהירים, במתח – לפי הגוונים הכהים, ברומנטיקה – לפי הגוונים החמים וכן הלאה.

הצבעים מספרים  איזו אווירה דומיננטית ב"ברבור שחור".  צילום מסך: The Colors Of Motion.

הגוונים מלמדים גם על הקצב של הסרט ואפילו על הבמאי. למשל בסרטים של קוונטין טרנטינו אופייני לראות רצף אחיד של גוונים, הנשבר לפתע בגוון עז ושונה, לאחריו ממשיך רצף הצבעים. השבירות הללו נובעות מסגנון הבימוי של טרנטינו, הנוהג להכניס "סצנות קוטעות" לתוך הרצף העלילתי של הסרט. במקביל, בסרטי דרמה יהיה רצף גוונים יותר אחיד, שמשקף את האווירה הרגועה של העלילה. ניתן למצוא עוד דפוסים רבים, כמו גווני כתום בוהקים המופיעים בסרטי אקשן ומעידים על פיצוצים, גווני כחול בסרטי דרמה אשר מייצגים תאורה חלשה לצורך יצירת האפקט הדרמטי וכן הלאה. בנוסף, אתם אפילו מוזמנים להציע סרטים משלכם ולגלות את הצבעים האמיתיים של יצירות הקולנוע האהובות עליכם.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.