האיש שנטע במו ידיו יער גדול יותר מסנטרל פארק


סיפורו של איש היערות מהודו


בועז מזרחי | 17 ינואר, 2016

את העץ הראשון בשממה של האי מג'ולי, על גדות נהר בצפון הודו, נטע ג'אדב פיינג בשנת 1979. היום היער שלו מכסה שטח של 5,500 דונם, כמעט כפול משטחו של סנטרל פארק בניו יורק. את כל העצים הוא שתל לבדו, בידיו, ללא ציוד מיוחד או עזרה כלשהי.

היער של ג'אדב פיינג הפך למערכת אקולוגית עצמאית בלב השממה אשר מושכת אליה פילים, צבאים, טיגריסים, עופות דורסים ובעלי חיים רבים נוספים. ג'אדב מגן על היער בחירוף נפש מתוך אמונה שכל היצורים החיים, ובכלל זה בני האדם, בעלי החיים והצמחים, הם בעלי אותו מעמד במרקם האוניברסלי.

ג'יטו קאליטה, הצלם והעיתונאי שחשף את סיפורו של 'איש היערות' משאיר אותנו להרהר בשאלה – "לפעמים אני תוהה מה 10 פיינגים או 100, או 1,000 פיינגים יוכלו לעשות…?"

מצפון לעיר ג'ורהאט, בה חי קאליטה, נמצא נהר ברהמפוטרה, ובליבו מג'ולי – אי הנהר הגדול בעולם. עונת המונסונים גורמת לשיטפונות שסוחפים ושוחקים את הקרקע, וכתוצאה מכך האזור איבד 50% ממסת האדמה שלו במהלך המאה שעברה. מדענים צופים שבעוד 20 שנה האי, בית ל-150,000 בני אדם, עלול להיעלם כליל.

קאליטה מספר כי מג'ולי הוא כמו גן עדן עבורו, מפלט טבעי בו הוא מבלה זמן רב בצילום הטבע. "יום אחד ב-2009 חקרתי איזור שומם של הברהמפוטרה בסירה", הוא נזכר "ואז ראיתי משהו מוזר: זה נראה כמו יער הרחק באופק. התחלתי לצעוד לכיוונו וכשהגעתי לא האמנתי למראה עיני – מצאתי יער עבות באמצע שממה חשופה".

היה זה המפגש הראשון של קאליטה עם פיינג, אותו ראה לצד הנהר כשיצא מהיער. בתחילה, חשב פיינג שהצלם הפולש הוא צייד בלתי חוקי, וניסה לתקוף אותו, אך לאחר שהבין את כוונותיו הטובות, נרגע וחשף בפניו את סיפורו. מאז השניים חברים טובים. קאליטה פרסם את פועלו של פיינג, הפך אותו למפורסם והעלה את המודעות לבעיית האי מג'ולי ולפתרון הטבעי פרי יוזמתו של אדם בודד. בהודו קוראים לו "איש היערות".

העצים ששתל פיינג עוזרים להחזיק את הקרקע ומונעים ממנה להיסחף עם השיטפונות. זהו תהליך שמתרחש באופן טבעי כאשר השורשים מותירים את גושי האדמה במקומם, אלא שבמג'ולי הייתה דרושה התערבות, וזה לא היה קל. היער ידע חבלי לידה , כיוון שבתחילה לקח זמן רב לשתול כל עץ והתנאים בסביבה לא היו אופטימליים. אבל אחרי עבודה קשה והתמדה עיקשת, תפס היער צורה והיום המלאכה פשוטה יותר עבור פיינג: היער עצמו מספק את הזרעים ומקיים מערכת שמזינה את עצמה.

כשרואים את הקרנפים, הצבאים והפילים משוטטים ביער, קשה להאמין שחלקת הטבע הפראית הזו היא מעשה ידי אדם. אבל אם מסתכלים על היער מנקודת מבטו של פיינג, הדבר כלל לא מפתיע: "כל המינים על פני כדור הארץ הם בעלי חיים, כולל בני האדם", הוא אומר. התפיסה לפיה האדם הוא חלק אינטגרלי מהטבע, ולא יצור המתקיים מעליו, היא זו שאפשרה לברוא את היער. פיינג רואה אותנו כגורם אחד בתוך מערכת גדולה יותר, עליו מוטלת האחריות לשמור עליה ולהביא לשגשוגה.

תמונה: אזור היערות של האי מג'ולי. Daniel J. RaoShutterstock

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.