אתנחתא של טבע: לבהות בשמש וליהנות מהמחזה המרהיב של סופות סולאריות


נאס"א צילמו את השמש מהחלל באיכות אולטרה HD – כך זה נראה


בועז מזרחי | 26 ינואר, 2016

כמעט כל הציביליזציות הקדומות – מכנען העתיקה, דרך הקלטים ועד לממלכת האינקה – סגדו לשמש. עבור יצור תבוני שהכיר בקשר בין השמש ובין עצם אפשרותם של חיים, הסתיר הכדור הלוהט שבשמיים סודות רבים. באופן פרדוקסלי, כמו שהוא זוהר כן הוא אפוף מסתורין. עם השנים הפכה הסגידה התיאולוגית ל'סגידה' מדעית, כשהאנושות הבינה שידיעת השמש תקרב אותה עוד ועוד להבנת החיים עצמם.

ועד כמה החיים מושפעים מהשמש? ובכן, הם לא היו מתקיימים בלעדיה. רוב צורות החיים מתקיימות באופן ישיר ובלעדי בזכות השמש, וגם המינים הבודדים שאולי לא מסתמכים עליה באופן ישיר חייבים אותה בצורה עקיפה כלשהי. השמש לא רק מאפשרת את קיומם של חיים בזכות היותה מקור האנרגיה הבלעדי בסביבה הקוסמית שלנו, היא גם מעצבת את התפתחותם. צורות העלים של צמחים הן הדוגמה הפשוטה יחסית – הם מתאימים את שטחם לזמינות קרני האור של השמש. דוגמה מורכבת יותר היא התודעה האנושית. התפיסה שלנו היא ברובה ויזואלית: רוב הזיכרון שלנו מורכב מתמונות ודימויים, והחשיבה שלנו מושפעת בצורה ניכרת ממידע שהגיע דרך מערכת הראייה. הקשר לשמש מובהק – אורה אפשר לכל מערכת הקוגניציה האנושית להתפתח למה שהיא.

אם כך, מובן מאליו מדוע סגדו תרבויות קדומות לשמש ומדוע עם התפתחות המדע עברה הסגידה מטמורפוזה והפכה לחקירה נמרצת של מקור האנרגיה לכוכב היחיד שמקיים צורות חיים (ככל הידוע לנו,  נכון לכתיבת שורות אלה). החל משנת 2010 מפעילה נאס"א את המשימה Solar Dynamics Observatory שנועדה לפצח את סודות השמש. החללית ששוגרה במסגרת המשימה צוידה במכשור צילום מתקדם אשר מסוגל לסנן את זוהר הקרינה שמונע מהעין האנושית לראות משהו מלבד סינוור בוהק. מצלמות החלל, אם כן, מאפשרות לנו לצפות בווידיאו של השמש באיכות אולטרה HD ולגלות מה קורה שם – אירועים מסעירים של התפרצויות סולאריות. למרבה המזל, מהמרחק הבטוח של כדור הארץ מדובר במחזות מרהיבים לצפייה, מהפנטים לא פחות מבהייה ישירה בשמש בעין בלתי מזוינת, כפי שיצא לכולנו לחקור כילדים סקרנים.


מהי סופה סולארית?

הרבה מהחשיפות המדעיות על הטבע כרוכות ביופי מדהים. היופי הוא תוצר לוואי, שהרי ברור שסוכנות החלל האמריקאית לא השקיעה מיליארדים רק כדי להעלות ליוטיוב צילומים של השמש, מדהימים ככל שיהיו. המצלמות המיוחדות נועדו לספק מידע חדש על כדור האנרגיה המרחף בחלל, ואכן הצילומים מוסיפים הרבה מאוד על הידע התיאורטי הקיים לגבי התנהגות השמש. במקרה מדובר גם בהתרחשות כמעט מדיטטיבית.

מדי 12 שניות המצלמות שעל גבי החללית דוגמות את השמש ב-10 אורכי גל שונים, כל אחד מהם מבליט טמפרטורה שונה של החומר הסולארי. הצילומים שאנו רואים בווידיאו הם בעצם דרך 'פילטר',  ובכך מסייעים לחשוף את פניה המאוד דינמיים של השמש, כמו גם של הרוח הסולארית שנושבת עליה. כן, גם בשמש יש רוחות והן נושאות אתן חלקיקי אנרגיה אל החלל. לעתים החלקיקים הללו משוגרים מעלה במסה עצומה ובגעש אדיר, מה שמכונה התפרצות סולארית ונראה בסרטון בדמות לולאות אור ו'יריקות אש'. חלק מהצילומים מופיעים בצבעים 'הטבעיים' של השמש – כתום וצהוב, אולם המצלמות המיוחדות תפסו אותה גם בגוני כחול וסגול, מה שמוסיף לחוויית הצפייה ממד מסתורי.

לשם ההמחשה, האנרגיה הדרושה להרמת 102 גרם לגובה של מטר על פני כדור הארץ היא 1 ג'ול. כמות האנרגיה שמשתחררת לחלל בהתפרצות סולארית היא 1025 × 6 ג'ול. זהו כוח יפהפה שכדאי לצפות בו, מרחוק. לאנרגיה הזו יש השפעה גם על כדור הארץ והיא עשויה לשבש תשדורות לווין ורדיו. יותר מזה, התפרצויות סולאריות עשויות להשפיע על הקצוות המרוחקים ביותר של מערכת השמש.

צוות מומחים עמל במשך עשר שעות על כל דקת וידיאו שאנו רואים, כיוון שהיה צריך לתרגם את תמונות הסטילס לווידיאו, להמיר פורמטים ולבצע שאר פעולות טכניות מסובכות. אבל התוצאה שווה את המאמץ, כך לפחות חושבים מעל 4 מיליון גולשים שכבר צפו בצילומי השמש. בנאס"א כתבו כי "בווידיאו אנו חווים צילומי SDO של השמש ברמת פירוט חסרת תקדים". איכות הצילום היא 4k, הרזולוציה הגבוהה ביותר הזמינה לצפייה המונית ברשת.

ונעבור לקטע האמנותי. בשיר Staring At The Sun שהוציאה U2 בשנת 1997, שר סולן הלהקה בונו את המילים הבאות:

I'm not the only one staring at the sun

Afraid of what you'd find if you took a look inside

על פי מילות השיר, הבהייה בשמש מאפשרת לנו להיות עיוורים מרצון על מנת לא להתמודד עם הדברים שקרובים אלינו. היופי בפרויקט של נאס"א הוא הניסיון לעשות בדיוק ההיפך: לבהות בשמש מתוך רצון לראות אותה ברור יותר, במטרה להבין טוב יותר את מה שקרוב אלינו – אולי הכי קרוב אלינו – מקור החיים עצמו.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.