הרב מכר ״לממש את הטוב שבך״ עכשיו בחנויות הספרים, לרכישה לחצו כאן X

אתנחתא של טבע: האנימציה שמספרת כל מה שרציתם לדעת על כדור הארץ


1 בדצמבר, 2015

בועז מזרחי

בואו נעשה רגע זום-אאוט ונביט על כדור הארץ מהחלל. לא משנה כמה רחוק נלך, נכון להיום לא נמצא שום דבר שמתקרב למורכבות של כוכב הלכת שלנו. מדובר בחממה ייחודית לחיי טבע שמרחפת בתוהו אינסופי. בהקשר הזה נאמר פעם כי בני האדם נושאים את עיניהם אל השמיים בכמיהה לגן עדן, אבל מה שנמצא שם זה ריק נצחי. ואילו כדור הארץ הוא גן עדן אמיתי לחיים, שנמצא ממש מתחת לרגלינו.

אין מה לעשות, אנחנו לא יכולים להסתובב פעורי פה באופן קבוע, המומים מרמת המורכבות של החיים והטבע שמאפשר אותם. אך לפעמים נחמד לקבל תזכורת שממחישה עד כמה מופלאה התופעה המכונה כוכב ארץ. סטודיו לעיצוב מגרמניה שהביא לנו בעבר את פרדוקס פרמי (מדוע עוד לא פגשנו חייזרים?), לקח על עצמו את המשימה הבלתי אפשרית של איור הסיפור של כדור הארץ מיום הולדתו ועד ימינו אנו. מיליארדי שנים תומצתו בכישרון רב לדקות בודדות, מבלי לפסוח על הפרטים החשובים ומעוררי ההתפעלות שיזכירו לכם שהבית שלנו אינו מובן מאליו.


כל נשימה שאנו לוקחים וכל הבזק חשמלי של נוירון הנדלק במוחנו כשאנו חושבים מתקיימים ומתאפשרים בזכות אותה מערכת כללים שמאפשרת את היווצרותם של הרים, יערות, גשם, אוקיינוסים, ולמעשה כל מה שמרכיב את הטבע. במובן הרחב כל היקום הוא הטבע, כיוון שכל המציאות המוכרת לנו כפופה לאותם חוקים שתקפים בכדור הארץ. אבל מה שמייחד את כוכב הלכת הפרטי שלנו (ככל הידוע לנו) הוא קיומם של חיים, ובמובן הזה כדור הארץ הוא תופעת טבע ייחודית ביקום. אפשר להסתכל על זה כמשוואה הבאה: חיים = טבע = כדור הארץ.

לכן, הבנת אופן היווצרותו של כוכב הלכת מספקת פרספקטיבה רחבה על כל הדברים שיפים בעינינו: פרחים, קשת בענן, גלי הים, אור השמש, עולם החי וכן הלאה. וזה בדיוק מה שמנסה האנימציה לעשות – לרענן את ההתלהבות שלנו מהטבע והחיים בפרספקטיבה רחבה. השאלה המובילה את כל העלילה, אם כן, היא "כיצד הבית שלנו הגיע לכדי קיום וממה הוא עשוי?"

ראשית הסיפור לפני 4.5 מיליארד שנים, כששאריות מכוכבים מתים התלכדו לענן גזים. הענן החל להתעבות ולהתקשות במרכזו, וסביב גרעין זה החל להצטבר חומר מהחלל. לאחר מספר מיליוני שנים מסת החומר הזו הפכה לכוכב. בשלב מסוים חל אירוע שישפיע באופן קריטי על קיום החיים – התנגשות של עצם ענק בכדור הארץ. התוצאה של אירוע קולוסאלי זה הייתה היווצרות הירח וכניסתו למסלול סביב הכוכב החדש יחסית.

עצמים מרחבי החלל המשיכו להתנגש בכדור הארץ והם כנראה המקור ליסודות רבים המוכרים לנו, כולל אלו המרכיבים את המים – אולי הרכיב החיוני ביותר לחיים. בתהליכים של התחממות והתקררות החלו החומרים שהתרכזו מהחלל לקבל צורה. שכבות שונות התגבשו מסביב לגרעין כשלכל אחת מאפיין ייחודי שממלא תפקיד חיוני בקיום הטבע. השכבה החיצונית שאתה אנו באים במגע נקראת קרום כדור הארץ ועובייה הוא כ-50 ק"מ. הטבע הנגלה לעינינו הוא ביטוי לתהליכים שמתרחשים עשרות אלפי ק"מ מתחת לרגלינו. ראשיתם, כאמור, בחלל, מה שלוקח אותנו מליבת הכוכב לקצה השני של הסיפור.

כדור הארץ לא מתקיים סביב עצמו באופן בלעדי, אלא נמצא ביחסי גומלין עם החלל שסביבו, ערש הולדתו. תנאי בסיסי לקיום חיים הוא אור השמש, והכוכב שלנו פיתח מנגנון שמאפשר לקרניה לחדור בדיוק במידה הנחוצה לקיומם של צמחים ובעלי חיים. המנגנון הזה הוא השדה המגנטי של כדור הארץ, מעין פילטר ענק ובלתי נראה שמקיף את הכוכב ומווסת את הקרינה המגיעה מהחלל. שכבת מגן נוספת היא האטמוספרה, שמרכיביה גם הם הגיעו מהחלל. הקרום השקוף שסובב אותנו הסתדר ברבדים שבאורח פלא מייצרים תנאים אידיאליים למיחזור המים של הכוכב (גשם), לסינון נוסף של אור השמש, והם אף ממלאים תפקיד בוויסות טמפרטורות שמאפשרות לבעלי החיים ולצמחים לשגשג.

נראה כי כל פרק בהיסטוריה של כדור הארץ טומן בחובו מפתח להבנת החיים. האנימציה הזו מכניסה להקשר את האירועים בקורות החיים של הכוכב, וקושרת אותם יחד בעטיפה צבעונית ונהירה. כשמצמצמים את כל ההיסטוריה של כדור הארץ ודוחסים אותה לפרק זמן שניתן לתפיסה בתודעה האנושית, קל יותר להבין כי מדובר באורגניזם אחד, אולי אפשר אף לומר יצור חי.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

אתנחתא של טבע: נזר הבריאה - כדור הארץ במלוא תפארתו

מדענים שמפיקים יהלומים מחמאת בוטנים עשויים לגלות כיצד נוצר העולם

מדענית של נאסא מסבירה: כולנו תוצאה של סופרנובה

עוד ממהות החיים

08.07.20
מזון למחשבה – כיצד הבישול הופך אותנו לאנושיים
06.07.20
האומנם כל רגע חולף לבלי שוב? מחלוקת המשתרעת על פני 2,500 שנה מעוררת סימני שאלה
01.07.20
ההרצאה השבועית של TED: כשהאדם הקדמון עולה על הנתיב המהיר
01.07.20
ציפיות מטילות צל על צידי אישיותינו המגוונים – מדוע וכיצד להוציא אותם אל האור?
30.06.20
מתחת למעטה המסתורין של ההיפנוזה שוכן כלי טיפולי מוכח מדעית
29.06.20
הפעם ההיא שהבטתם ביצירת אומנות והרגשתם שמשהו בתוככם השתנה
25.06.20
ההרצאה השבועית של TED: הצרכים הבסיסיים שסיפוקם עשוי למנוע דיכאון
24.06.20
תנו לקוף מקלדת ומתישהו הוא יכתוב מחזות טוב יותר משייקספיר - זה בלתי נמנע
23.06.20
מינימליזם – כשבוחרים בפחות, עשויים לגלות שאנו נשארים עם יותר
22.06.20
כולנו הולכים על לולאת שמונה חוזרת – מדוע זו דווקא הזדמנות לצמיחה?
18.06.20
ההרצאה השבועית של TED: כיצד למנוע מהדאגות של העבודה להשתלט על חיינו?
17.06.20
בשלות רגשית – כיצד ניתן למנוע מעולמנו הפנימי להאפיל על זה החיצוני?
15.06.20
בין הדמיוני לממשי – מה החלום יכול ללמד אותנו על המציאות
11.06.20
ההרצאה השבועית של TED: שמיים זרועי כוכבים חיוניים לנו, ולא רק בגלל היופי שלהם
10.06.20
כשאנו מדברים עם הידיים משהו שונה מתרחש במוח – כך מחוות גוף משפיעות על התפיסה שלנו
08.06.20
ההחלטות שלנו מוכרעות ב-5 השניות הראשונות – כך ניתן לנצל זאת נגד דחיינות
04.06.20
ההרצאה השבועית של TED: כיצד תרבות אבותינו משפיעה על בריאותנו?
03.06.20
מהו סגנון קבלת ההחלטות של ילדיכם וכיצד לעזור להם להוציא ממנו את המיטב
03.06.20
אל הלא נודע – 4 תובנות לצליחת תקופות של חוסר ודאות ו-10 שאלות לגיבוש פתרונות
01.06.20
המורד במורדים – אלבר קאמי השאיר לנו מורשת של חופש בחירה