התכונה האנושית שתעזור לפענח את סוד החיים על כדור הארץ


מה דוחף את המין האנושי להרחיב את הידע על היקום?


בועז מזרחי | 1 יוני, 2015

ב-2 במרץ 2004 התרחש אירוע שעשוי להיות גורלי בהיסטוריה האנושית – גשושית החלל 'רוזטה' נשלחה לכוכב השביט '67P/צ'וריומוב-גרסימנקו' במטרה לנסות ולחקור את מקור המים על כדור הארץ. כעבור 10 שנים, ב-6 באוגוסט 2014, נכנסה 'רוזטה' למסלול השביט, ואחרי 3 חודשים הנחיתה עליו את 'פיליי', כלי המחקר של סוכנות החלל האירופית. 'פיליי' ביצע כמה משימות מחקריות – והמידע שנשלח לכדור הארץ עשוי ביום מן הימים להוות אבן דרך בחקר סודות החיים על פני כדור הארץ.

לכבוד המאורע ערכה סוכנות החלל האירופית סרטון שנועד להציג לאו דווקא את הצד המדעי, אלא את הצד האנושי של הפרויקט, או ליתר דיוק, כיצד תכונה אחת של המין האנושי – שאפתנות – מניעה את חקר היקום.

הסרטון מציג נקודת מבט עתידנית, כשימינו אנו הם זיכרון היסטורי שמאוחסן בארכיונים של החברה האנושית המפותחת. הוא נפתח בסצנה של נערה המנסה ליצור חומר סלעי באמצעות כוחות-על, ולצדה המורה שלה. אט אט מתגבש הסלע, אך הוא מתרסק באוויר והנערה נכשלת במבחן. המורה (איידן גילן המשחק את דמותו של פיטר בייליש במשחקי הכס) מחליט להתערב ומציע לבצע משימה פחות מאתגרת, אך הנערה מתנגדת ורוצה לנסות שוב. בשלב הזה המורה פותח באגדה נושנה המספרת על משימה שבוצעה לפני שנים רבות, רוזטה שמה.

המורה שואל את התלמידה מהו סוד החיים על כדור הארץ, והיא עונה – מים. "במשך זמן רב מקורות המים והחיים בכוכב הבית שלנו היו תעלומה מוחלטת", הוא אומר. עלילת האגדה ממשיכה לספר על הניסיון להגיע לתשובה מחוץ לגבולות כדור הארץ, על חיפוש אחר מים בשביטים, על האתגר העצום שעמד בפני בני האדם ועל הדבר האחד שאפשר להם להצליח למרות על המכשולים והתקלות – שאפתנות. אגדת רוזטה מעוררת השראה בנערה ולבסוף היא מצליחה במשימתה.

שביטים הם מהגופים השמימיים העתיקים במערכת השמש, כשגילם מוערך בכ-4.5 מיליארד שנה. החומרים שמהם עשויים השביטים לא השתנו כמעט בכלל במשך קיומם, ולכן אסטרונומים ופיזיקאים מאמינים כי "אבק הכוכבים" שלהם עשוי לטמון בחובו את הפתרונות לשאלות הרות גורל מבחינת המין האנושי – קיומם של חיים. האם אגדת רוזטה תהיה נבואה שמגשימה את עצמה? רק הזמן ומידת השאפתנות שלנו יגידו.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.