85 הרעיונות המשפיעים ביותר על החיים במאה ה-21


ההמצאות שעיצבו מחדש את פני המציאות


בועז מזרחי | 14 מאי, 2015

בשנת 2014 חגג שבועון העסקים והכלכלה BusinessWeek  שמונים וחמש שנים להיווסדו. לכבוד המאורע יזמו בשבועון מקבוצת בלומברג פרויקט מיוחד: 85 הרעיונות המשמעותיים ביותר שנהגו ויושמו משנת 1929, מועד כינון המגזין.

בעמוד אינטרנט שעוצב במיוחד מוצגים תקצירי הרעיונות, ההוגים שלהם ושנת המצאתם. לחלק ניכר מהרעיונות מצורף קישור עם הסיפור שעומד מאחוריהם. הם מסודרים בתיבות אחד אחרי השני, כשלצד כל רעיון מופיע המספר שלו  – לפעמים בצירוף תמונה, לפעמים עם גרף מידע ולפעמים עם וידיאו.

ב-BusinessWeek החליטו להציג רשימה אובייקטיבית ולא שיפוטית של רעיונות והמצאות שהשפיעו באופן קריטי בתחומי חיים שונים. כאלה שהולדתם יצרה שינוי תרבותי, תודעתי או התנהגותי. ברשימה מופיעים רעיונות מגוונים, החל ממוצרי אופנה פורצי דרך, דרך שיטות ניהול שמגדירות את סדרי העבודה בכל העולם, וכלה בהמצאות טכנולוגיות ששינו את האופן שבו אנו נעים ממקום למקום. האימפקט של כל רעיון או המצאה בא לידי ביטוי בקנה מידה גלובלי.

חלק מהרעיונות שהוכנסו לרשימה יעוררו מידה רבה של הסכמה בהשפעתם. הכנסת מנוע הסילון לשימוש קבוע בתעופה האזרחית ב-1958, למשל, הפכה את העולם לכפר גלובלי בהיבט הפיזי. כשלארי פייג' וסרגיי ברין פיתחו את גוגל ב-1998, הם הפכו את העולם לכפר גלובלי גם בהיבט הווירטואלי והתקשורתי. ריצוףהגנום האנושי, שהתרחש לראשונה בשנת 2000, הוביל למהפכה רפואית ומחקרית שאת השלכותיה נרגיש עוד שנים רבות. תיאוריית המידע שהגה קלוד שנון בשנת 1948 הניחה את היסודות לעידן הדיגיטלי.

מיקרו-שבבים ומטוסי סילון. צילום מסך מתוך BusinessWeek.

לצד אלה, מופיעים ברשימה כמה רעיונות שאינם מובנים מאליהם כמשני היסטוריה. המצאת ג'ינס ליווי'ס בשנת 1936 למשל, היוותה את יריית הפתיחה לאופנת מותגים. הסרט "מלתעות" משנת 1975 הרוויח 123 מיליון דולר והפך לשובר הקופות הראשון של הוליווד, מה שעיצב את תרבות הקולנוע והמדיה בכלל. ב-1948 המציא מהנדס את הברקוד, והיום כמעט אין חפץ בעולם שלא עונד בשלב מסוים את התג עם הפסים השחורים-לבנים.

הרשימה הזו משקפת אמנם את ראייתם של עורכי BusinessWeek ואינה מחייבת, סופית או מוחלטת. אך היא בהחלט מקור מעורר השראה לשאלה איך מגדירים רעיון ששינה את פני ההיסטוריה? אחת הדרכים להבין את משמעותו של דבר בחיינו היא לנסות לדמיין אותם בלעדיו. נסו לדמיין למשל את החיים המודרניים בלי מקררים, בלי גוגל או בלי סינגפור.

נסו לדמיין לא רק כיצד היו נראים חיינו אם המצאות אלה היו נעלמות ברגע אחד, אלא איך הייתה מתפתחת ההיסטוריה לולא הופיעו ההמצאות מלכתחילה. כיצד הייתה נראית התזונה העולמית לולא המציאו את המקרר? מה הייתה הגישה של נערים ונערות להופעתם החיצונית, לולא המציאו את מכנסי הג'ינס? התשובות שתקבלו יכולות ללמד אתכם אלו דברים חשובים לכם, ובאיזה עולם הייתם רוצים לחיות.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.