ציורי קיר בני 40 אלף שנה מרמזים על ראשית החשיבה האמנותית האנושית


מדענים: צעד משמעותי בחקר מקורות האינטליגנציה


בועז מזרחי | 22 מרץ, 2015

משפחה שחיה במערה בדרום מזרח אסיה לפני כ-40 אלף שנה עשויה להיות אחת מאבני הדרך המשמעותיות בחקר האינטליגנציה האנושית. בני המשפחה, שנשפו צבע סביב כפות ידיהם על קירות המערה וציירו את החיות המקומיות, ודאי לא שיערו בנפשם שבעוד כמה עשרות אלפי שנים ביתם הצנוע יהפוך למוקד התרגשות עבור בני אדם בכל רחבי העולם.

מדענים אוסטרלים ואינדונזים גילו באי סולאווסי שבאינדונזיה את האמנות הראשונה שצוירה על ידי המין האנושי (נכון לעכשיו). עד הגילוי המרעיש, נהוג היה להאמין כי ציורי המערות המוקדמים ביותר נמצאים בצרפת ובספרד, וכי התפרצות היכולות האמנותיות של בני האדם התרחשה באירופה. ואולם, הממצאים החדשים חושפים כי האמנות החלה בדרום מזרח אסיה, מוקדם יותר מאירופה, כשהציורים המוקדמים ביותר מתוארכים לתקופה של לפני כ-40 אלף שנה. התגלית הזו משנה את מה שהיה מקובל לחשוב בקהילה המדעית לגבי היכולות של בני האדם לייצר אמנות, או במילים אחרות – ראשית האינטליגנציה של בני האדם כפי שאנו מכירים אותה כיום.

אמנות מעידה על אינטליגנציה

מחקרים שונים שחיפשו את הקשר בין אינטליגנציה ויצירתיות גילו כי יכולת אמנותית מפותחת יותר מעידה על יכולות קוגניטיביות גבוהות. כך, למשל, ניסוי בן 10 שנים שנערך בקינג'ס קולג' בלונדון מצא כי ילדים שהפגינו כושר ציור גבוה בגיל 4 קיבלו תוצאות גבוהות יותר במבחני אינטליגנציה בהתבגרותם.

האמנות הראשונה הידועה למין האנושי. צילום מסך מתוך וידאו אינטראקטיבי של ה-BBC.

אם כך, הציורים שעל קירות המערה, כפי שניתן לראות בכתבה של ה-BBC, מעידים על אינטליגנציה מפותחת בקרב אנשים שחיו באותה תקופה. מלבד כפות הידיים שלהם, ציירו אנשי המערות גם חיות בר שנמצאו רק על האי ואף דמויות אנושיות. זהו התיעוד הראשון שנוצר במודע על יד האדם, אחד מהצעדים המוקדמים ביותר בדרך לחברה המודרנית המוכרת לנו כיום – שבה יכול כל אדם לתעד כל דבר בכל רגע נתון ובמגוון אמצעים.

לא רחוק מהמערה בסולאווסי נמצאו ציורי מערות נוספים שלא ניתן היה לתארך בשל מגבלות טכניות, אך החוקרים משערים שהם מאותה תקופה. הם מצאו באזור ציורים החל מלפני 27 אלף שנה ועד לפני 40 אלף שנה, מה שאומר שסוג האמנות הזה היה נפוץ לפחות 13 אלף שנים ברציפות.

ציורי המערה שופכים אור חדש על מה שהביא את המין האנושי לאן שהוא היום. היכולת לחשיבה מופשטת, שבאה לידי ביטוי באמנות, היא מה שמבדיל את האדם משאר בעלי החיים. חשיבה זו כנראה הובילה אותנו גם לשימוש באש, להמצאת הגלגל ולפיתוח טכנולוגיות שהצעידו בני אדם על הירח. גילוי הציורים אפוא מסמן על ציר הזמן את השלב שבו בני האדם עשו קפיצה משמעותית בהתפתחות המוחית שלהם.

ד"ר אדם בראם, ממובילי המחקר, אמר כי "אם [המערה של] סולאווסי היא אינדיקציה למשהו – מקום שבו תועדה אמנות לפני חצי מאה אך נחשבה לצעירה – חלק קריטי בסיפור האנושי יכול להיות ממש מתחת לאף שלנו". ואכן, אותם בני משפחה או שבט, שבסך הכול ציירו את כפות ידיהם על קיר המערה, הטביעו הלכה למעשה פרק מפתח להבנת ההיסטוריה האנושית והתפתחות האינטליגנציה בפרט.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

הרשמה לניוזלטר של מהות החיים

קיבלנו! תוכן מעורר השראה מבית מהות החיים יגיע אליכם במייל ממש בקרוב.