הרב מכר ״לממש את הטוב שבך״ עכשיו בחנויות הספרים, לרכישה לחצו כאן X

השלב הבא באבולוציה האנושית: טלפתיה דיגיטלית


14 במאי, 2015

בועז מזרחי

נסו לדמיין את התרחיש הבא: אתם יושבים בסלון ביתכם בערב נעים וצופים בטלוויזיה. בזמן שאתם עושים זאת, אתם שומעים בראשכם "הודעה חדשה מאפרת" ואז חולפת במוחכם מחשבה - "היי, אני בדיוק על גשר סן פרנסיסקו ונזכרתי בטיול שלנו אחרי הצבא! התגעגעתי אליך". במקביל, אתם "מקבלים" בדמיונכם תמונה של אפרת על גשר סן פרנסיסקו. אתם חושבים לעצמכם "איזה כיף לך, מתי את חוזרת לארץ?" ואי שם, בצד השני של העולם, אפרת מקבלת מכם את המסר הזה היישר לתודעה שלה.

התסריט הזה הוא כבר לא מדע בדיוני. מדובר בשלב האבולוציוני הבא בתולדות האנושות, כך טוען דן קפלן במגזין הטכנולוגי Techcrunch. טיעוניו העתידניים אמנם עדיין בגדר תיאוריה, אך כבר עתה קיימים ניצנים מדעיים שמעידים כי הכיוון שאליו הוא מביט אכן אפשרי.

דיגיטציה של התודעה

קפלן מסביר כי התודעה שלנו עתידה להפוך דיגיטלית כחלק מהתהליך האבולוציוני המתרחש כל הזמן. האחריות להתפתחות הטכנולוגית היא לא בידי האדם, כי אם בידי הטבע. הכוח האבולוציוני, הוא מסביר, הפך צורת חיים פשוטה מאוד ליצור בעל תודעה ומודעות עצמית – כלומר התפתחותה של אינטליגנציה. אותו כוח הפך יצור חד תא ליצור שמסוגל להתניע סוג חדש של אבולוציה – האדם. כלומר, אבולוציה היא תהליך שכל הזמן שואף לפתח יצורים יותר ויותר חכמים.

עד כה התבססה האבולוציה על ביולוגיה ועל גנטיקה. ואולם עתה, לפי קפלן, אנו נמצאים בשלב שבו האדם עומד לשנות את שיטת הפעולה ולפתח תהליך אבולוציוני דיגיטלי. צורת החיים הנוכחית שיצרה האבולוציה מסוגלת ליצור ולפתח בעצמה, ואף להעביר את המידע לדורות הבאים, די דומה לאופן שבו האבולוציה מעבירה מידע קדימה על ידי מטען גנטי.

ובדיוק כמו שהאבולוציה החלה עם צורת חיים בסיסית למדי בטרם התפתחה לכדי יצורים אינטליגנטיים, כך גם האבולוציה התרבותית-טכנולוגית שלנו החלה עם כלי אבן, עד שהצליחה להביא אותנו לחלל או לפתח יכולת להמיר את התודעה, כלי שנוצר בחסות הביולוגיה, לנתונים דיגיטליים, כלי שנוצר בחסות האבולוציה התרבותית. הקפיצה הזו, בין שני סוגי האבולוציה, מהווה לדעתו של קפלן את נקודת המפנה שתוביל ליצירת איחוד בין המחשבה למחשב.

האבולוציה היא כוח שמוקדש לפיתוח אינטליגנציה יותר ויותר מורכבת.

ההיסטוריה של התפתחות המוח

כדי להבין מדוע טלפתיה דיגיטלית היא השלב הלוגי הבא באבולוציה, קפלן מביט אחורה, על הרגעים המכריעים בהיסטוריה האנושית, שלדעתו עיצבו את טכנולוגיות התקשורת, או במילים אחרות - האבולוציה התרבותית. הוא מציין כי אלו הם אירועים, המצאות ומהפכות שאפשרו לייצר תקשורת מתוחכמת יותר, מהירה יותר, ושכוללת קבוצות גדולות יותר של אנשים. בין הגורמים שהוא מונה נמצאים התפתחות השפה, צמיחת השיטה המסחרית, המהפכה החקלאית, המצאת הכתב, מהפכת הדפוס, המהפכה התעשייתית, ולבסוף - עליית האינטרנט.

עם הגורם האחרון אנשים רבים לא מסכימים, כיוון שהשינוי שיצר האינטרנט באורח החיים האנושי אינו משמעותי כמו השינוי שיצרו, למשל, המהפכה התעשייתית או המהפכה החקלאית. קפלן לא שולל את הטיעון הזה, אך לטענתו אנו עדיין בתחילתו של תהליך, אפילו לא קרובים לשיא של המהפכה, ונדרשת סבלנות כדי לבחון את ההשפעה האמיתית של רשת האינטרנט על האנושות. אז מה השלב הבא? טלפתיה דיגיטלית.

מספר ניסויים מדעיים שנמצאים בחזית המחקר הצליחו לבצע העברה דיגיטלית של מחשבות: צוות בינלאומי הצליח לשדר מילים ממוחו של אדם בהודו למוחו של אדם בצרפת. ניסוי דומה בוצע גם על חולדות שהצליחו לשלוט אחת על השנייה בעזרת שתל מוחי מקצוות מנוגדים של הגלובוס. באוניברסיטת ברקלי פיתחו אלגוריתם שקרא מחשבות של נבדקים (באמצעות סריקות fMRI) בזמן שצפו בקליפים. האלגוריתם תרגם את גלי המוח שלהם לתמונות גסות של הצילומים שבהם צפו. אלו, אומר קפלן, הם "זרעים שבסופו של דבר ייצרו מוחות שמדברים אחד עם השני דרך האינטרנט בלי להקליד או לדבר".

פוטנציאל אדיר עבור האנושות

טכנולוגיה כזו, אם אכן תתפתח כפי שחוזה קפלן, יכולה להיות בעלת פוטנציאל אדיר עבור האנושות. הדוגמה שהוא מביא נוגעת ליצירת תקשורת עם חולים סופניים ובעלי נכויות פיזיות ונפשיות. אם תיתנו לדמיון שלכם להתפרע תגלו כי האפשרויות מדהימות. כמובן שיש גם סכנות, וקפלן אכן מתייחס אליהן, אך מטבע הדברים השתלשלות האירועים ויישום הטכנולוגיה תלויים באדם.

קפלן מאמין כי אין כרגע כוח בעולם שיכול לעצור את התפתחות הטלפתיה הדיגיטלית. לדבריו, השלב הבא באבולוציה יגיע, והיא תמשיך לעשות את שעשתה במשך כל ההיסטוריה – לפתח יצורים בעלי תודעה מורכבת ומתוחכמת יותר. יותר מכך, התהליך יגרום לנו להאמין שאנו אלה שמפתחים, בעוד בפועל אנו אלה שמתפתחים.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

פריצת דרך: מדענים הצליחו לשדר מילים ממוח למוח

מחקרים מדעיים: החוש השישי אכן קיים

האנשים שמסוגלים לראות את הנולד - אולי גם אתם ביניהם, ואפילו לא ידעתם

עוד ממהות החיים

21.11.19
ההרצאה השבועית של TED: ליצירתיות אין גיל, מי שממשיך לנסות יכול להצליח
20.11.19
על כתפיהם של ענקים – מדוע עלינו לנהוג בענווה כלפי מסורות שקדמו לנו
19.11.19
האוכל הוא לא אויב – התמודדות עם אכילה רגשית מנקודת מבט מפייסת
18.11.19
חידת היופי – החוט המקשר בין מתמטיקה, אהבה ופחד
14.11.19
ההרצאה השבועית של TED: לקדם את עצמנו זה אתגר לא פשוט, אבל לגמרי אפשרי
13.11.19
קסמה של עלילה טובה – לחזק את התדמית העצמית באמצעות טכניקות סיפור סיפורים
11.11.19
גם אם אתם לא ממש הטיפוס הספורטיבי - 6 יתרונות שבלהיות אוהד מצטיין
07.11.19
ההרצאה השבועית של TED: אל תמהרו להתחמק מוויכוחים, אפילו בנושאים רגישים
06.11.19
ההבדלים בין אנשים נוצרים בדמיון שלנו – ראם דאס על תמצית הזהות האנושית
05.11.19
רענון למחשבה? לכו על זה – פסיכולוגים מסבירים את יתרונות הצעידה עבור המוח
31.10.19
ההרצאה השבועית של TED: כיצד התרבות שלנו משפיעה על האופן שבו אנו חווים רגשות?
30.10.19
אין כמו קרן שמש דבר ראשון בבוקר – כך שעון החורף מועיל למוח ומשפר פרודוקטיביות
29.10.19
לא נותר לנו אלא לצחוק – הפילוסופיה של התמודדות עם חרטה ופחד מקבלת החלטות
28.10.19
מהי החשיבות של מצב רוח רע וכיצד ניתן לצלוח אותו על הצד הטוב ביותר?
24.10.19
ההרצאה השבועית של TED: כלבים הם דוגמה היסטורית של הפיכת משבר להזדמנות
23.10.19
הכישרון להתגבר על מחסומי השינוי – 12 שלבים בדרך ליצירת מציאות חדשה
22.10.19
הזוי ומעורר מחשבה – 5 מחקרים זוכי פרס איג-נובל מוכיחים כי חוכמה ניתן למצוא בכל מקום
17.10.19
ההרצאה השבועית של TED: תופתעו לגלות כמה אפשר לקבל, כשפשוט מבקשים
16.10.19
מהי "הנגינה הקוונטית" של מיילס דייוויס – ומה עוד אפשר לקחת לחיים מווירטואוז הג'אז
15.10.19
מניפולציות קטנות שיכולות להגביר משמעותית את אחיזת הזיכרון במוח