הרב מכר ״לממש את הטוב שבך״ עכשיו בחנויות הספרים, לרכישה לחצו כאן X

ההרצאה השבועית של TED: חמש השאלות שיגלו לכם מה ייעודכם בחיים


במוקדם או במאוחר, כל אדם שואל את עצמו "מה אני עושה כאן?". שאלת הייעוד בחיים היא אחד המאפיינים הבולטים של מודעות עצמית ואינטליגנציה, אבל לא להרבה אנשים יש תשובות ברורות. ספרים ושירים נכתבו, מסעות חוצי יבשות וימים נערכו, אורחות חיים שלמים הומצאו כמעט יש מאין - כל זה בכדי לפענח את ייעודו של האדם, והסכמה – אין.

ואולם, מסתבר שקיימת דרך קיצור כדי למצוא - איש, איש את ייעודו בחיים. אם נחפש את המטרה הכללית של קיום האדם, נעלה חרס בידינו. ספק אם אי פעם נגיע להגדרה כוללת ואחידה של ייעוד המין האנושי. לכן המשימה צריכה להתרכז באינדיבידואלים. לכל איש יש מנוע עיקרי שדוחף אותו קדימה ואותו צריך לחפש. המפיק והכותב אדם לייפציג פיצח שיטה פשוטה למדי, שיכולה לעזור לכל אחד לקבוע את ייעוד חייו בחמש דקות.


רק 20 אחוזים מאושרים

ללייפציג רזומה ארוך בתעשיית הקולנוע. הוא היה שותף בהפקה של קלסיקות כמו ללכת שבי אחריו, ובוקר טוב, וייטנאם, לצד הפקות סרטי טבע בנשיונל ג'יאוגרפיק שהמפורסם בהם הוא משפחת הקיסרים, וכן עבודה נרחבת בתחום התיאטרון. לייפציג ראה הרבה בחיים ונחשף לאנשים מצליחים עוד מתקופת לימודיו באוניברסיטת ייל.

ולמרות כל ההצלחה שהקיפה אותו, הוא גילה כי 80 אחוז ממכריו וחבריו אינם מאושרים מחייהם. אז מה הופך את 20 האחוזים למאושרים? "גילית שכל אחד מהם ידע משהו על הייעוד שלו בחיים," אומר לייפציג - ומפרט חמש שאלות שעזרו ל-20 האחוזים המאושרים להבין מה מטרת חייהם, "הם ידעו חמש דברים: מי הם היו, מה הם עשו, עבור מי הם עשו את זה, מה האנשים האלו רוצים או צריכים וכיצד הם השתנו כתוצאה מזה".

בניגוד למה שעשוי להשתמע, השאלות הללו זקוקות לתשובות הפשוטות ביותר שניתן להעלות על הדעת. לייפציג מדגים לקהל שהתשובה לשאלה הראשונה למשל, יכולה להסתכם פשוט בשם הפרטי. התשובה לשאלה השנייה יכולה להיות המקצוע שלנו וכן הלאה. בתום ההדגמה הוא פונה לקהל: "כולכם עשיתם כרגע משהו שאנשים שלמדו בייל לא הצליחו להבין במשך 25 שנים". באמצעות חמשת השאלות אנו בסך הכל מסדרים מידע קיים, אך באמצעותו מציפים אל פני המים משהו שהרבה פעמים שקוע עמוק בפנים.


אז מה בכל זאת הנקודה של השאלות?

התשובה נמצאת בגוף השאלות. "מתוך כל חמשת הדברים שאתם צריכים לדעת כדי להבין מה ייעודכם בחיים", אומר לייפציג, "רק שניים הם על עצמכם. שלושת האחרים הם על אנשים אחרים". כלומר, האושר הופך לחלק אינטגרלי מחיינו, כאשר אנו מתרכזים באחר. לייפציג, שעבד עם כמה מהדמויות המפורסמות ביותר בעולם, קובע בבטחה "האנשים הכי מצליחים בכל תחום תמיד מתמקדים הכי הרבה באנשים שאותם הם משרתים".

המחשבה שמטרת חיינו, אחד ההיבטים הכי אישיים ופרטיים, סובבת בכלל סביב מישהו אחר, לא צריכה להרתיע. ראשית, זה רק אומר שגם אנחנו נמצאים בראש מעיניו של מישהו אחר "אם אתם הופכים אנשים אחרים למאושרים - החיים מלמדים אותנו - גם לכם ידאגו" אומר לייפציג. שנית, המטרה שלנו יכולה להיות חיצונית, אבל הכוח שמניע אותנו אליה הוא פנימי ואנו יכולים להביא את כל רבדי האישיות שלנו לכדי ביטוי במסע להגשמת המטרה. קחו למשל את דיאן ראבראו, המטיילת שפתחה בלוג ויוצאת למשימות בירור בשליחות הגולשים שלה, בפינות שכוחות אל של כדור הארץ. מטרתה של ראבראו היא לספק את סקרנותם אנשים, אבל המנוע שלה הוא אהבה לטיולים.


טיפ אחרון לדרך

לייפציג משאיר לקהל עוד טיפ אחד קטן שהוא מחלץ מהשאלה האחרונה – "איך האנשים שאתם משרתים השתנו כתוצאה מהפעולות שלכם?". המענה לשאלה הזו יכול להוות כרטיס ביקור לעיסוקכם בחיים, כשאנשים מבררים במה אתם עובדים בשיחות חולין למשל.

אז מי שכותב ספרי ילדים למשל, יכול לענות לשאלה "מה אתה עושה בחיים?", בתשובה "אני נותן לילדים חלומות מדהימים". החלומות הם השינוי שחל בילדים כתוצאה מקריאת הספרים. העברת הזרקור לחלקו של האחר שמה את הדגש על המטרה ולא על האמצעי, וחשוב להזכיר את זה לסביבה, כפי שחשוב להזכיר את זה מדי פעם גם לעצמו.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

אלון נוימן בדקה וקצת על נתינה - וכיצד היא הופכת אותנו לשלמים

ההרצאה השבועית של TED: איך להפוך לאנשים נדיבים יותר?

מהו כלל הזהב שמשותף לכל האמונות?

נוירולוגים מאשרים: אהובינו הופכים לחלק מאיתנו